ağırlık çalışma, nasıl ağırlık çalışılır, ağırlık çalışmanın yöntemleri

Ağırlık Çalışmanın Tüyoları

Eğer kuvvet antrenmanı yapıyorsanız kendi tekniğinizi geliştirebilir ve bu doğrultuda çalışabilirsiniz. Ancak, herhangi bir egzersiz gibi, ağırlık kaldırmanın da kendi incelikleri vardır. Maksimum ağırlığı kaldırabileceğiniz güce ulaşmak için doğru teknik ve püf noktaları bilgisi ile çalışmak gerekir. Her egzersizi mümkün olduğunca verimli bir şekilde gerçekleştirebilmelisiniz. Yeteneğinizi artırarak üst düzey ağırlıkları kaldırmak, ağırlığı sallayarak düzgün şekli koruyamamak, ağırlığı düşürürken ağırlığın atalet sağlaması, tekrarlar arasında durmamak pratikte en sık yapılan hatalardan bazılarıdır. Olası yaralanmaları önlemek ve güvenliği ve dengeyi artırmak için ne kadar ağırlığı iyi kaldıracağınızı belirlemeniz gerekir. Antrenmanınızdan en iyi şekilde yararlanmak ve kas gelişimini artırmak için uygulamanız gereken birkaç teknik vardır. İşte işinizi daha verimli hale getirmek için bilmeniz gereken püf noktaları…ağırlık çalışma, nasıl ağırlık çalışılır, ağırlık çalışmanın yöntemleri

Eğitimin etkinliğini artırmaya yönelik öneriler;

Yüksek ve alçak noktalarda duraklama… Direnç antrenmanı sırasında olası yaralanmaları önlemek için, yüksek ve alçak noktalarda kısa duraklamalar yapmanız gerekir. Duraklama sırasında eklemler hareketsiz kaldığı için kaslar; dıştan içe daralmadan içten dışa daralmaya geçerler. Eklemler ve dokular, yön değiştirmede bir duraklama sırasında stabiliteyi artırmayı öğrenmezse, daha fazla ağırlık kaldırırken bir sorun haline gelebilirler.

Bir eksantrik kasılma düşünün… Eksantrik bir kasılma, egzersizin bitiş pozisyonundan başlangıç ​​pozisyonuna döndüğünüzde meydana gelen bir kasılmadır. Kuvvet antrenmanı tekrarları yaptığınızda, ağırlık indirildiğinde meydana gelen eksantrik kasılmalar, ağırlığa dayanamaz. Bunun nedeni hızlı bir şekilde başlangıç ​​pozisyonuna dönmek ve hareketin devamlılığını impulsa bırakmaktır. İtici gücün daha da geliştirilmesi için kontrollü bir şekilde başlangıç ​​pozisyonuna dönülmesi gerekmektedir. Ayrıca kasın daha da gelişebilmesi için kasın esnetilebileceği sürenin arttırılması gerekir.

Tek taraflı çalışma yapın… Her iki uzuv aynı anda çalıştığında ortaya çıkan güç eksikliğine neden olan uzuvları tek tek çalıştırmak yerine tek taraflı çalışarak zayıf tarafı güçlendirmek mümkün olabilir. Ayrıca böyle bir çalışma ile partnerin kaslarındaki dengesizlik de ortadan kalkmış olacaktır. Tek taraflı çalışma ile daha enerjik ve güvenli bir şekilde antrenman yapabilirsiniz.

Doku Gerilmesine İyi Bakın… Vücudumuzun tüm kemik ve kaslarını saran yoğun doku gruplarına fasya denir. Dinamik ısınma egzersizleri ve miyo-yüz esneklik eğitimi çok önemlidir. Yoğun ve susuz doku, antrenmanın etkinliğini azaltan ve yaralanma sayısını artıran durumlardan biridir. Ancak yapılacak dinamik ısınma egzersizleri ile bu, kas kuvvetini artıracak alan sağlar ve bu boşluk kas gelişimi ile doldurulur ve hacim oluşmasına yardımcı olur.

Tüm Vücut Egzersizini Yapın… Çapraz vücut egzersizleri ile sizi strese sokacak egzersizler yaparak tüm vücudunuza stabilite ve kuvvet desteği sağlamaya yardımcı olmalısınız. İşe karşı taraftan dikkat edin.

Eğitiminizi etkili hale getirin;

Yapacağınız antrenmanı kontrol ettiğiniz gibi egonuzu da kontrol etmelisiniz. Kapasitenizin üzerinde ağırlık kaldırmayın.

Vücut ağırlığı egzersizlerinizi adım adım yapmaya çalışın. Kuvvet antrenmanınızın etkisini en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz setleri ve tekrarları planlayın.

Isınmayı tamamlamadan bir antrenmana başlamayın ve bunu alışkanlık haline getirmeye çalışın. Olası sakatlıkların önüne geçmek için kesinlikle ısınma egzersizleri kullanmalı, genç yaşınıza güvenmemelisiniz. Aynı zamanda bu egzersizler spor salonunun dışında hareketlilik hissetmenize yardımcı olacaktır.

Bir ağırlığın altına girmeden önce eklemlerinizin hareket aralığını en üst düzeye çıkarmalısınız.

Değişim hakkında açıkça düşünün. Aynı sonucu elde etmenize yardımcı olacak çeşitli egzersizlerle kendinizi geliştirin. Teknik sorunlar yaşamak istemiyorsanız aynı kas grubunu hedef alan farklı egzersizlerden kaçınmamalısınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*