akrep türleri, akrep türleri neler, akrepler ne kadar zehirli

Akrep Türleri Nelerdir?

Akrepler bilinen en eski eklem bacaklılardandır. Akrep türleri; boy bakımından  2 cm ile 15 cm arasında değişiklik gösteriler. Akrepler yaşadıkları bölge itibari ile de türleri değişebilir. Özellikle sıcak ve kurak bölgede yaşayan akrep türleri çok zehirli olmaktadır.  Özellikle Afrika ve Meksika da yaşayan akrep türleri insanı sokması durumunda 30 dakika içerisinde sonucunu ölüme kadar götürebilmektedir.akrep türleri, akrep türleri neler, akrepler ne kadar zehirli

Akrep türleri aynı zamanda renk olarakta da farklılık göstermektedir. Genelde beyaz renkte doğan akrepler büyüdüklerinde gene iklim şartlarına göre; kahverengi, sarı, siyah, kırmızı ve yeşil renklileri de görülmektedir.

İstanbul’da görülen akrep türleri arasında ölümcül zehirleri olanlara rastlamak zor olsa da bölgede bulunan bitki çeşitliği dolayısı ile en çok dört çeşit akrep görülmektedir. Bunlar  Sarı Akrep, Siyah Akrep, Karpat Akrebi ve İtalyan Akrepleri sık görülen akrepler arasındadır. Belirtildiği gibi bu akreplerin ölümcül bir etkisi çok olmasa da alerjik durumu olan insanlarda akrep sokmaları ağır sonuçlar doğurmaktadır.

Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Türkiyede de başlıca görülen akreplerin başında kalın makaslı akrepler bulunmaktadır. Bu akreplerin Ülkemizde genellikle Hatay, Adana, Iğdır, Diyarbakır ve Elazığ Bölgelerimizde sıklıkla rastlanmaktadır.  Bu akrep türlerinde tehlike arz edecek bir durum gözlenmemekle birlikte fiziki yapı olarak büyük akrep olarak bilinir ve sarı renkte olurlar.

İran, Irak, Suriye ve Arap Ülkelerinde sıklıkla görülen ve Türkiyede de özellikle Mardin, Mersin ve Urfa Bölgelerinde görülen akreplerin başında Kalın Kuyruklu Akrep bulunmaktadır. Bu akrebin genel özellikleri en uzun yaşayan akrepler arasındadır. Kahverengi renktedir. Akreplerin en tehlikeleri arasında yer almaktadır.

Akrep türleri arasında en zehirlisi olarak bilinen Sarı Akrepler Ülkemizde en çok Adıyaman, Kilis ve Gaziantepte görülmektedir. Türkiyede görülen 2 ölümcül akrepten biri Sarı Akreptir.  Ortalama boyu 3 cm – 5 cm arasında değişen bu zehirli akrep türünün renkleri sarı ve kahve rengi olmak üzere iki türlüdür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*