beslenme ile ruh sağlığını koruma, ruh sağlığı nasıl korunur, beslenme ruh sağlığını etkiler mi

Beslenme ile Ruh Sağlığı İlişkisi Nasıldır?

İnsan vücudunun tüm işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu bazı değerler vardır. Zihinsel ve fiziksel sağlığın bir ve aynı olduğu göz önüne alındığında, diyetimizdeki gıdaların zihinsel sağlığımızı etkilemesine şaşırmamalıyız. Günlük diyette yer alan besinler, genel olarak zihin ve beden sağlığını doğrudan etkiler. Beslenme ve psikoloji arasında güçlü bir bağlantı olduğunu iddia eden uzmanlar, vücut aktivitesini ve hormonal eksikliği kontrol eden enzimlerin yediğimiz besinlerle ilişkili olduğuna da dikkat çekiyor.beslenme ile ruh sağlığını koruma, ruh sağlığı nasıl korunur, beslenme ruh sağlığını etkiler mi

Bazı yiyecekler ruh hali üzerinde olumlu bir etkiye sahipken, bazı yiyecekler tam tersini yapabilir. Bunun nedeni, ürünlerin oluşumunda yer alan bileşenlerdir. Yetersiz beslenme veya aşırı yeme ruh halimizi doğrudan etkiler. Bu nedenle hangi yiyeceklerin ve ruh halimizi nasıl etkilediğini bilmek bizim için faydalı olacaktır.

Olumlu bir ruh hali için tüketilmesi gereken besinler;

Çikolata … Ruh hali hakkında konuşursak, o zaman elbette ilk şey çikolata olmalı. Her stres yaşadığımızda aklımıza gelen çikolata, ruh sağlığımızı doğrudan etkiliyor. Özellikle uzmanlar tarafından tavsiye edilen bitter çikolatanın yüksek kakao içeriğinin yanı sıra yağın şekere oranının diğerlerine göre düşük olması da sağlığımız için önemlidir. İyi bir ruh hali için mutluluk hormonunun kontrolsüz salgılanmasını tetikleyen çikolata tüketirseniz, kısa sürede fazla kilolarınıza çözüm aramaya başlayabilirsiniz. Bu nedenle 1 veya 2 kareden fazla yani ortalama 25 gr kullanmamalısınız. Ayrıca kakao içeriği p ve üzeri olan seçenekleri tercih etmeniz sağlığınız için çok önemlidir.

Omega-3 Yağı… Somon, sardalye ve uskumru gibi balıklarda bol miktarda bulunan Omega-3 yağı, beynin normal çalışması için çok önemlidir. Ruh halinin yanı sıra beyin fonksiyonlarını da etkileyen omega-3 yağ asitlerinin depresyonla savaşmak isteyenler için en doğal ve sağlıklı silahlar olduğu söylenebilir. Ayrıca omega-3 yağ asitleri kalp sağlığının korunmasına yardımcı oldukları için düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

Protein… Tabağınızın bir kısmını her öğün için önerilen proteinli besinlere ayırmanızı öneririz. Yumurta, süt, yağsız et ve bakliyat gibi protein değeri yüksek gıdaları düzenli olarak tüketmeniz gerekir. Ruh sağlığına olumlu etkisi olan bu yiyeceklerin nasıl hazırlanıp yenildiğine dikkat edin. Örneğin et ürünlerini pişirirken fazladan yağ eklemekten kaçınmalısınız ve kızartma yerine ızgara veya buharda pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

Beyaz et ve süt ürünleri… Triptofan adı verilen bir madde ile mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin üretimini artırır. Temel bir amino asit olan triptofan; Bazı balık, kümes hayvanları ve süt ürünlerinde bulunur. Vücut tarafından üretilmeyen triptofanı korumak için beyaz et ve süt ürünleri tüketebilirsiniz. Böylece vücudunuzda salınan serotonin seviyesi yükselecek ve çok daha iyi bir ruh halinde olacaksınız.

Folik asit… Doğmamış bebeklerde oluşabilecek hasarı önleyebilen folik asit, kırmızı kan hücresi üretimini de destekler. B9 vitamini olarak kodlanan folat için ıspanak, avokado ve pancar gibi meyve ve sebzeleri yemeye odaklanmalıyız. Ayrıca depresyonlu bireyler üzerinde yapılan çalışmalarda hepsinde folat eksikliği görülmüştür. Net bir bilimsel bilgi bulunmamakla birlikte, bu çalışma vücuttaki folat seviyeleri ile ruh sağlığı arasında önemli bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Sağlık için de son derece önemli olan folik asit içeren besinler yemek; hem sağlığımızı hem de ruh halimizi koruyabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*