çocuklar ve yalnız uyuma, çocuklar neden yalnız uyumaz, çocukların yalnız uyuması

Çocuklar neden yalnız uyumak istemez?

Bazı durumlarda çocuklar kendi yatağına gitmeyi reddedebilir ve yalnız uyumak istemeyebilir. Bazı durumlarda çok uzun sürmese de alışkanlık haline gelirse çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyebilir ve ailede kaygıya neden olabilir.çocuklar ve yalnız uyuma, çocuklar neden yalnız uyumaz, çocukların yalnız uyuması

 Genellikle ikinci yaştan sonra ortaya çıkan bu durumda çocuklar problemlerini davranışlarıyla ortaya koyarlar. Uykuya dalmada güçlük, sık uyanma, ağlama ve sık yatak ıslatma bu durumun habercileridir. Çocuklarda uyku sorunlarının birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin fiziksel ve duygusal kökenleri olabilir.

 Bu durumun en kışkırtıcı nedenlerinden biri anne-baba ve çocuk arasında yeterli güvenin olmamasıdır. Bir çocuk ebeveynleri ile yeterince kaliteli zaman geçirmediğinde, kendini güvende hissetmek için anne ve/veya babasıyla daha fazla zaman geçirmek isteyecektir. Ayrıca ailevi sorunlar, kardeş kıskançlığı, okul, öğrenme ya da uyum sorunları varsa çocukların kaygıları artar ve çocuklar anne ve/veya babalarına daha yakın olmak isteyebilirler. Öte yandan, küçük erkek veya kız kardeş anne ve/veya baba odasında, ağabey ise ayrı bir odada kalıyorsa bu tür taleplerde bulunulabilir.

Çocuğunuzu kendi başına uyutmak için ne yapmalısınız?

  1. Çocuğunuza güven aşılayın

Ilık bir banyo yapın, onunla daha fazla zaman geçirin, dişlerini birlikte fırçalayın ve ona hikayeler okuyun. Bu rutin, çocukların yatmadan önce kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olur. Günlük aktiviteler çocukları psikolojik olarak uykuya hazırlar ve kaygılarını azaltır. Stresi azaltılmış çocuklar daha erken ve daha iyi uyurlar.

  1. Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın

Uyku dostu bir ortam yaratmak için çocuğunuzun odasından televizyonları, bilgisayarları ve diğer elektronik cihazları kaldırın. Televizyon seyretmek, video oyunları oynamak ve bilgisayar ekranlarından ve televizyonlardan gelen ışıkla ilişkili uyarılar uykuya dalmayı zorlaştırır. Tabii ki, gece lambası gibi loş ışık, aydınlık bir ortam isteyen çocuklar için sorun olmayacaktır.

  1. Varlığınızı azaltın

Çocuğunuz uyumadan önce odadan çıkın. Bu sayede çocuk uykuya dalmadan önce anne ve/veya babanın varlığına ihtiyaç duymamayı öğrenecektir. Bir odada kalıyorsanız, yatmadan önce onunla fiziksel temas kurmayın. Çocuğunuz uykuya dalmadan önce, zamanla kendi kendine uykuya dalmasına yardımcı olmak için her gün biraz daha fazlasını yapabilirsiniz.

  1. yayın zamanı

Birçok ebeveyn, çocuklarını yatırdıktan sonra kontrol etmek için biraz sonra geri geleceklerini söylüyor. Sözünüzü tutun, ancak art arda daha uzun aralıklarla bekleyin. İdeal olarak, çocuklar bu aralıklardan birinde uykuya dalarlar. 5 ila 10 dakikalık bir şarjla başlamak en iyisidir. 5 dakikadan daha kısa sürede geri dönerseniz, çocuğunuz büyük ihtimalle uyanacaktır. Ancak çok uzun süre beklerseniz, çocuğunuz endişeli ve endişeli hale gelebilir ve bu da durumu daha da kötüleştirebilir.

  1. Tutarlı olun

Çocuğunuz gecenin bir yarısı yatarsa, hemen odasına geri dönmesi gerektiğini açıklayın. Sadece “neden yatağında kalması gerektiğini” açıklayın. Çocuğunuzu her seferinde tekrar yatağa götürmeye çalışmak çok önemlidir. Bunu her seferinde yapmazsanız, çocuğunuzun bu alışkanlığı bırakması her geçen gün daha da zorlaşacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*