çocuklarda anksiyete sorunu, anksiyete ile başa çıkma, çocukların anksiyete sorunu ile başa çıkma

Çocuklarda Görülen Anksiyete Sorunu İle Başa Çıkmanın Yolları

Çocuklarda, anksiyete ve ya buna benzer ruh hastalıkları yetişkinlerde görüldüğü kadar sık görülür. Bu tür hastalıkların tedavisi olmakla birlikte önemli olan sorunu zamanında teşhis edilmesidir. Eğer çocuğunuzun anksiyete nedeniyle bir panikatağı ya da travma sonrası stres gibi sorunları varsa bir doktora başvurmanız gerekir. Doktor eşliğinde sorunun doğru tespiti sonrası birçok tedavi alternatifi bulunmaktadır ve anksiyete, kaygı bozukluğu, aşırı korku yada stres gibi ruh durumları tedavi edilebiliyor. Anksiyete nedeniyle çocuğunuz kötü günler geçiriyorsa yazımızı dikkatle okumalısınız:çocuklarda anksiyete sorunu, anksiyete ile başa çıkma, çocukların anksiyete sorunu ile başa çıkma

  • Çocuklarınız anksiyete nedeniyle geçirdikleri ruhsal sorunlarda farklı belirtiler göstermektedir. Bu belirtilerin nedenini öğrenmek için lisanslı ve ya profesyonel doktorlardan yardım almanız gerekir. Nefes alma, hızlı kalp atışı ile odaklanamama bu tür hastalıkların belirtilerindendir. Doktorlar çocuğunuzda görülebilir, farklı türlerdeki anksiyete kaynaklı ruhsal hastalıklar için, farklı tedaviler uygulanır. Tedavi şekilleri genellikle psikoterapi ve davranış bozukluğu ile ilgili terapiler olarak ayrılmaktadır.
  • Gerekli durumlarda ilaç tedavisi de kullanılmaktadır. Eğer çocuğunuzun tedavisinde ilaç tedavisi uygulanması gerekli ise, kullanmanız gereken ilaçlar size doktor tarafından reçete olarak veriliyor. Sakinleştirici ve yatıştırıcı ilaçlar anksiyeteye bağlı ruhsal hastalıkların tedavisinde önerilir ancak her derecedeki hasta için kullanılması gerekmez. Çocuğunuzun tedavisi açısından en iyisini bulmak için işinde uzman doktorlara danışmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Çocuğunuzun panikatak gibi anksiyeteye bağlı bir ruhsal hastalığı varsa, daha bilinçli bir şekilde çocuğunuzun çevresini onun daha sağlıklı bir şekilde tedavisini sürdürebilmesi için düzenlenmelidir. Ayrıca çocuğunuzu mümkün olduğunca kafeinli, çok şekerli ve ya enerji veren içeceklerden uzak tutunuz.
  • Astım ilacı gibi sürekli kullandığı ilaçlar mevcutsa bunları bir süreliğine kesmeniz gerekir. Ancak bunu mutlaka doktora danışarak ve onun gözetiminde yapılmalıdır. Çocuğunuzun düzenli bir uyku alışkanlığı edinmesini sağlayarak onun hastalık nedeniyle oluşacak stresini azaltmalısınız.
  • Çocuğunuzun tedavisi sırasında bir destek grubu bulmayı deneyiniz. Bu tür grupları, hastanelerde ya da online olarak internette bulmanız mümkündür. Özellikle hastanelerdeki hekim ve hemşirelerden bu tür destek grupları hakkında bilgi alınabilir. Destek grupları çocuğunuzla aynı sorunu yaşarsanız, diğer çocukların sosyalleşmesini ve kendi durumunuzdaki aileler ile fikir alışverişi yapmanıza olanak tanıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*