Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Birçoğumuz fazla kilolarımızdan kurtulmak için diyet yaparız. Herkes için farklı diyetler bulunmaktadır. Bu diyetler bizim için faydalı olabileceği gibi zararlıda olabilmektedir. Bu yüzden diyet yaparken dikkat etmemiz gereken bazı durumlar oluşmaktadır. Diyet yaparken dikkat etmemiz gerekenler şu şekilde sıralanabilir.diyet, diyet yapmak, diyet yapılırken dikkat edilecekler

1: Hızlı yemek yemek

Hızlı yemek yemenin kimseye bir faydası yoktur. Yemeğinizi hızlı yemeniz sizin kilo almanızı sağlayacaktır. Büyün kahvaltılar yavaş ve küçük lokmalar halinde yapılmalıdır. Ağzınıza aldığınız lokmaları çok çiğneyin. Çiğnediğiniz zaman besinleri daha midenize gitmeden sindiriyorsunuz demektir. Çiğneyip küçük parçalar haline geldiği zaman mideniz daha rahat sindirilir. Besinleri daha kolay sindirmiş olursunuz.

2: Öğün atlamak             

Yapılan araştırmalara göre kahvaltı yapanlar yapmayanlara göre daha zayıf olmaktadırlar. Toplumumuzda öğün atlayarak kilo verileceği kanısı oluşmuştur. Fakat gerçek şu ki günde 3 öğünden az yiyenler günün sonunda daha çok kalori almaktadırlar. Güne kalorisi dengeli, lif oranı yüksek besinlerle başlayın ve ilerleyen zamanda az az ve sık beslenin.

3: Şuursuzca yemek

Çoğu insan yemek yemeyi bir zevk haline getirmiştir. Acıktığı için değil öyle zevk için yemek yiyen insanlar var. Yemek yemek nefes almak gibi bir fizyolojik ihtiyaçtır fakat zevk olarak kullanılmamalıdır. Her boşluğunuzda yemek yerseniz bu size karın yada bel bölgenizde bir katman daha oluşturur.

4: Su ihtiyacı

Su içme ihtiyacınız olmasa bile bol bol su içmelisiniz. Günde en az 2- 2.5 litre su içmelisiniz. Su içmek metabolizmanız için yarar sağlayacaktır.

5: Diyetinizi sürekli bozup ertelemeyin

Başladığınız diyeti ne zaman olursa olsun devam ettirin. Ya da diyete pazartesi başlarım deyin.  Başladığınız diyette kararlı bir şekilde ilerleyin. Kilo vermenin diğer yolu da kararlı olmaktır. Eğer diyetinizi hep bozup tekrar başlarsanız bu kilo vermek yerine size kilo aldırabilir.

6: Boş şekerli asitli içeceklerden uzak durun

İçeceğiniz bir kutu kolada 25 küp şeker var. Normalde bu kadar şekeri suya atsak içemeyiz. Fakat asitle karışınca içilebiliyor. Diyet kolalarında kalorisi düşük fakat içerisinde bulunan tatlandırıcılar insülin direncine neden oluyor. Bunun yanında kafein içerdiği için vücutta ödem oluşmasına neden olabiliyor. Bu gibi şeylere dikkat edersek yapacağımız diyetten daha çok verim alabiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*