Jinekolojik Check-Up Nedir?

Jinekolojik Check-Up Nedir?

Bilindiği üzere Check-Up yaşanma ihtimali olan hastalıkların tespitinde veya belirti vermeyen sağlık sorunlarının erken teşhisinde hayati öneme sahip bir sağlık taramasıdır. Jinekolojik Check-Up gelen check-up yöntemlerine göre kadın hastalıklarını ve genital bölgeyi daha derinlemesine inceleyen ve olası sağlık problemlerinin tespitini, tanısını yapan bir tarama biçimidir. Başta rahim kanserleri olmak üzere birçok kadın hastalıkları jinekolojik check-up yaptıran bayanlarda bu yolu tercih etmeyenlere göre çok daha erken tespit edilebiliyor. Hal böyle olurken tabiî ki de erkenden başlatılan kadın hastalıkları tedavileri kısa zamanda olumlu sonuçlar veriyor.

Jinekolojik Check-Up Ne Zaman Yapılmalı?


Jinekolojik check-up bakire bayanlarda evlilik öncesi eğer doktorun özel bir yönlendirmesi yoksa 3 yılda bir kez yapılması uygun görülür. Evli bayanlarda jinekolojik check-up en az yılda 1 defa mutlaka yapılmalıdır. Son yıllarda giderek artan cinsel yolla bulaşıcı hastalıklar yapılan jinekolojik muayeneler ve jinekolojik tetkiklerle bulunduğunda kısa zamanda bastırılabiliyor ve tedavi edilebiliyor. Eğer böyle bir durumla baş başa kalındığı bilinmezse ve bu hastalıkları ileri boyutlara gelirse tedavilerde haliyle çok zor bir hale geliyor.

Jinekolojik Check-Up Neleri Kapsar?
Jinekolojik Check-Up denildiğinde akla sadece genital bölgede oluşabilecek hastalıkların tespiti gelmemelidir. Çünkü bu işlem esnasında kadın hastalıkları ile ilgili tüm araştırmalar ve tetkikler yapılmaktadır. Kadın hastalıklarında en sık görülen kardiovasküler hastalıklar, akciğer ve meme kanserleri, barsak kanseri, gaytada gizli kan incelemesi de jinekolojik check-up paketleri içerisine yer almaktadır. Bunların yanı sıra tam kan sayımı ve kan değerleri, hormon testleri yapılarak hormon dengesi de incelenmelidir. Eğer jinekolojik check-up merkezleri araştırırken bütün bunları birlikte yapmayan bir yer ile görüşüyorsanız uzak durmanızı tavsiye ederiz. Jinekolojik check-up kadın hastalıkları ile ilgili tüm tetkikleri içermelidir. Aksi takdirde gözden kaçan bir hastalık ilerleyen dönemlerde büyük sıkıntılara neden olabilir.

Gebelik Öncesi Jinekolojik Check-Up
Çocuk yapmayı düşünen kadınlar bu konuda karar verdiklerinde mutlaka jinekolojik check-up yaptırmalıdır. Diabet gibi gebelik ve doğum sürecini doğrudan etkileyebilecek hastalıklar gebelik öncesi yapılan jinekolojik check-up ile kolayca tespit edilebilir ve alınması gereken önemler için harekete geçilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*