jinekomasti nedir, jinekomasti nasıl tedavi ediliyor, jinekomasti tedavisi

Jinekomasti nasıl tedavi edilir?

Jinekomasti oluşumunun kaynağı incelenerek tedavi planlanır. Bir kişinin hormonal bir bozukluk nedeniyle jinekomasti olduğundan şüpheleniliyorsa, bir endokrinolog tarafından teşhis ve tedavi edilir.

Nidik sınıflandırması özellikle ergenlik döneminde jinekomasti için kullanılmaktadır. Bu sınıflandırma, meme başındaki kahverengi halkanın (aerola) altındaki glandüler diskin boyutunu hesaba katar.

Çapı 4 cm’den küçük olan kişiler, herhangi bir müdahale olmaksızın 3-6 ay sürecek periyodik muayenelere tabi tutulur.jinekomasti nedir, jinekomasti nasıl tedavi ediliyor, jinekomasti tedavisi

4-6 cm çapında hastalara ilaç uygulanır.Kullanılan tıbbi işlemler hastanın yaşına ve hormon seviyelerine göre farklılık gösterir.

Çapı 6 cm’den fazla olan ve uzun sürmeyen şikayetler için hasta ameliyatla tedavi edilmelidir. Jinekomasti ameliyatı en etkili ve kesin tedavi yöntemidir.

Operasyon jinekomasti tipi olarak planlanmaktadır. Yağlı jinekomasti için meme bezi yumuşak ve yağlı olduğunda liposuction yeterli olabilir.

Sert ve büyük jinekomastili hastalara mastektomi yapılır. Küçük kesiler kullanılarak meme dokusunun çıkarıldığı bir yöntemdir.

Cerrahi işlemler genel anestezi altında yapılsa da bazı durumlarda lokal anestezi tercih edilebilir. Hasta ameliyat sonrası aynı gün taburcu edilebilir. Hastalar ameliyat sonrası 2-3 hafta jinekomastik korse giymelidir. Ameliyattan sonra hafif ağrı olabilir. Ameliyat sonrası 3 gün ağır efor ve aşırı kol ve omuz hareketlerinden kaçınmak iyileşme sürecini hızlandırır. 3 gün sonra hasta günlük hayatına ve işine dönebilir.

Jinekomasti hormonal bir bozukluk olduğu için önlenemez. Bununla birlikte, sigara içmekten, sağlıklı beslenmekten ve doktor kontrolü dışındaki ilaçlardan kaçınmakla jinekomasti riski azaltılabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*