makyaj malzemeleri, makyaj malzemelerinin ömrünü uzatma, makyaj malzemelerini saklama

Makyaj Malzemelerinin Ömrünü Uzatma Yolları

Her kadının olmazsa olmazı makyaj malzemeleri ürünleridir. Bir kadının rengarenk ruju, ojesi, kalemleri hatta çeşit çeşit kokulu parfümleri mutlaka vardır. Her şeyden bu kadar fazla olunca kozmetik ürünleri yarıya dahi gelmeden kullanılamaz hale gelip bozula biliyor. Peki, o kadar para verip aldığımız bu kozmetik ürünlerini nasıl daha fazla kullanabiliriz ve ya nasıl kullanım ömrünü uzatabilir biliyor musunuz? Yazımızda kozmetik ürünlerin neden bozulduğunu ve ürünlerin dayanma sürelerini artırma yöntemlerini yazımızda ulaşabilirsiz.makyaj malzemeleri, makyaj malzemelerinin ömrünü uzatma, makyaj malzemelerini saklama

Kozmetik ürünler neden çabuk bozulur?

Ortam sıcaklığının değişkenlik göstermesi

Örneğin nemli yerlerde muhafaza edilen kozmetik ürünler özellikle de yaz mevsiminde hava sıcaklığının yüksek olması ister istemez her ürünün çabuk bozulmasına neden olur.

Işığa maruz kaldığı durumlarda

Isı kadar ortamın ışıklı olması kozmetikleri etkilediği gibi pek çok yiyecek ve içeceğinde ömrünü kısaltmakta biliyor.

Makyaj malzemelerinin bozulmaması için ne yapılabilir?

Kozmetik alanında ilerleyen bilim adamları ise kimyasal madde kullanımını en aza indirgemekte ve özellikle doğal içerikli organik maddeleri kullanma eğilimine gidiyorlar. Böylelikle doğal maddelerin soğuk ortamda daha uzun kalması sağlanmakta ve daha sonra ürünlerin içerisindeki bileşenler tepkimeye girmeyerek deformasyona uğramamaktadır. Ürünleri buzdolabınızda sakladığınızda sürekli aynı ısıda kalacak ve ışığa maruz kalmazlar. Bu şekilde muhafaza edilen ürünlerin ömrü 3 ile 4 ay kadar daha fazla uzaması sağlanmış olunur.

Soğuk sürülen kremin ve ya toniğin zararı olmaz mı?

Tabi ki, hayır cilde bir zararı olmaz tam aksine daha faydalı hale de gelir. Nasıl ki tatlı yaptığınızda ya şerbet soğuk olur ya da tatlı soğuk olabiliyor. Eğer ikisi de sıcak olursa hamur olur ve ya ikisi de soğuk olursa tatlı şerbeti emmemektedir. Ciltte de bu kuralı aklımıza getirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Vücut ısısı her zaman sıcak olduğu için soğuk krem sürdüğünüzde krem deriye daha hızlı nüfuz etmekte ve etkisini çabuk belirtir. Aralarındaki ısı farkı cildi canlandırmaya yaramaktadır.

Hangi ürünleri buzdolabında saklanır?

Yüz ile göz için kremler, Oje, Parfüm, Cilt temizleme tonikleri, Rimel  ve Eyeliner buzdolabında saklanabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*