sıcak çarpması, sıcak çarpması nedir, sıcak çarpması belirtileri

Sıcak Çarpması Sonucunda Ateş ve Baş Ağrısı

Baş ağrısı hastaları, özellikle migren hastaları, sıcak havalarda baş ağrılarının daha da kötüleştiğini fark ederler. Bu konuda yapılan birçok çalışma da bunu desteklemektedir. Ek olarak, sıcak havaya eklenen nemin artmasının daha fazla baş ağrısına neden olabileceği bulunmuştur. Başka bir deyişle, nemli ve sıcak yaz günlerinde baş ağrısı olasılığı artar, özellikle yeterince sıvı içmezseniz ve vücudunuz susuz kalırsa güneş çarpması ve baş ağrısı riski artar.sıcak çarpması, sıcak çarpması nedir, sıcak çarpması belirtileri

Ulusal Baş Ağrısı Vakfı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kronik baş ağrısı veya migreni olan hastaların% 75’i, yüksek sıcaklıklardan veya rüzgarlı havalardan kaçındıkları için açık hava sporları gibi aktivitelere katılamadı. Sıcak havalarda, özellikle yaz aylarında denizde tetikleyicileri etkileyen bir diğer faktör, parfüm kokulu bir güneş koruyucu kullanılmasıdır. Hastalar kokuların aslında migrene neden olduğunu çok iyi bilirler ancak krem ​​sürerken bu detay göz ardı edilebilir. Baş ağrıları ayrıca sıcak çarpmasının önemli bir işaretidir. Sıcak çarpması, sıcak havalarda ve yüksek nem ve aşırı hareket sonucu oluşur. Zonklayan baş ağrılarına ek olarak, kas kramplarına, kalp çarpıntısına, bulantı ve kusmaya, yorgunluğa, kuru ve soğuk cilde neden olur. Dehidrasyon (sıvı eksikliği), sıcak çarpmasında önemli bir rol oynar. Sıcak çarpması durumunda, vücut ısısı, ısıyı düşürmek için gerekli terleme oluşana kadar düşürülemez. Baş ağrısı ve diğer ateş belirtileriyle karşılaşırsanız mutlaka egzersiz yapmayı bırakmalı, bol su içmeli ve gölgeli bir yere gitmelisiniz.

Sıcak çarpması üzerine: ortostatik hipotansiyon

Sıcak havalarda daha sık görülen bir başka nörolojik semptom, baş dönmesi ve dengesiz hissetmedir. Bu gibi durumlarda, özellikle aniden ayağa kalkarken, sıklıkla kendini hasta ve baş dönmesi hissederken, ısıya bağlı sıvı kaybının bir sonucu olarak kan basıncı düşer. Gerçek baş dönmesi gibi şiddetli baş dönmesinden ziyade ortostatik hipotansiyona bağlı değişiklikler. Hasta ayağa kalktığında bunu kısaca yaşar ve endişeyle doktora gider. Hekim hastanın hikayesini dinlemeli, vertigo denilen bu durum muayene ile gerçek vertigodan ayrılmalı ve ona göre tedavi edilmelidir. Parkinson hastalığı olan hastalar en çok ortostatik hipotansiyona duyarlıdır. Bu nedenle sıcak havalarda herkesin sıvı alımını artırması gerekir, ancak Parkinson hastalığı olan hastalar buna özellikle dikkat etmelidir. Çabuk ayağa kalktıklarında çok az dengesizlik yaşayan hastaların sıcakta düşük tansiyon semptomları yaşama olasılığı daha yüksektir. Ek olarak, sıcak havada susuz kaldıklarında ilaç seviyeleri de değişir ve bu da Parkinson hastalığının sonucunu etkiler. Ortostatik hipotansiyonu veya sıcağında düşük tansiyonu olan kişiler, genellikle baş dönmesinden şikayet eden bir doktora görünmektedir. Aslında bu durum çok ilerlemişken hasta aniden tansiyon düşerse ani bilinç kaybı yani bayılma gibi nedenlerle hemen doktora başvurur. Böyle havalarda bayılma daha sık hale geldi. Bilinçsizlik aynı zamanda epilepsi gibi hastalıklara da benzediğinden bu kişiler doktora hatta ambulansa gitmekten endişe duyarlar. Yani sıcak havalarda tüm organlarımız daha hassas olurken, beyinlerimiz sıvı açıklarına ve düşük tansiyona daha duyarlıdır ki bu da bir doktora daha yakından bakmamızın nedenlerinden biridir. Kan basıncındaki dengesizliklerin ve dalgalanmaların sıcak havalarda herkesi etkileyebileceğini unutmayın, ancak bu koşulların yaşlı insanları, özellikle de Parkinson, Alzheimer veya felç gibi nörolojik rahatsızlıkları olan kişileri etkileyebileceğini unutmayın. ve yaşamı tehdit edebilir. Yaşlılar sıcak olmamalı ve çok fazla sıvı içmemelidir. Sıvı eksiklikleri geliştiğinde, Alzheimer hastalığı veya diğer demans türleri olan yaşlı hastaların unutkanlığı hızla artırabileceği ve kafa karışıklığı yaşayabileceği de unutulmamalıdır. Bu hastaların yakınları genellikle aniden kötüleştikleri, unutkanlık ve anksiyetenin arttığı şikayetleriyle onları doktora getirir. Bununla birlikte, bu hastalarda sıvı boşluğunun basit bir şekilde kapatılması bile, önceki durumlarına dönmelerine izin verecektir. Başka bir deyişle, sıcak hava beynimizi çok kolay ve önemli ölçüde etkileyebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*