Sivilce Hangi Yaşlarda Görülür?

Sivilce Hangi Yaşlarda Görülür?

Sivilceler insan hayatı boyunca cildi rahat bırakmayan yağ bezeleridir. Ergenlik dönemine girilmesiyle beraber hormonların düzensiz çalışması sebebi ile yağ bezeleri hareketlenme yaşar. Bu hareketlenme sonucunda bezeler dışa vurum şeklinde kendilerini belli ederler. En fazla ergenlik döneminde görülen sivilceler her yaşta görülebilmektedir.

Ergenlik dönemi ile başlayan sivilcelenme, kızlarda 14-17 yaşları arasında daha fazla sıklıkla görülürken erkeklerde 16-19 yaşları arasında en belirgin hallerini alırlar. Ergenlikte fazla salgılanmaya başlayan testosteron ve dehidretestosteron normalde erkeklerde görülürken, bu dönemde kızlarda da salgılanır. Fakat erkeklik hormonu olması sebebi ile erkek bireylerde daha fazla sivilcelenme görülür. 20’li yaşlara doğru kızlarda bu hormonun salgılanması azalma gösterir. Bu durumda sivilceler de yavaş yavaş yok olmaya başlar. Ancak sivilceler her yaşta görüldüğü için, çeşitli sebeplerle (stres, vücutta fazla yağlanma, cilt kirliliği gibi) ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkar.Yapılan bazı araştırmalar sonucunda 25 yaş civarı kadınlarda sivilcelenme %12 oranında iken, erkeklerde bu durum %5’ e düştüğü gözlenmiştir. 45 yaş grubu kadın ve erkeklerde de tekrar hormonlar menopoz ve antropozun etkisi ile devreye girerler. Ergenlik dönemi kadar fazla sivilcelenme görülmese de sivilcelenme oranı %5 oranında gözlenmiştir.

Yukarıda bahsedildiği gibi sivilce her yaşta insan hayatında var olan bir hastalık çeşididir. Sivilcelerin her yaşta çıkması sebebi ile özellikle bayanların görünümlerinde hoş olmayan durumlar oluşur ve bayanlar bu konuda daha hassastır. Bu sebeple özellikle bayanlar, sivilcelere daha dikkatli ve daha bilinçli önlemler almalıdırlar.
,
Erişkin yaşlarda sivilce nedenleri arasında en önemli olan, ergenlikte de fazlaca yaşanan hormonal düzensizliktir. Sivilceler cildin altında yağ bezeleri şeklinde birikim yaparlar. Bazı yaşlarda ve dönemlerde yaşanan hormanal hareketlilik de bu yağ bezelerini tetikler. Yağ bezelerinin hareketlenmesi ile ortaya çıkan, gözle görülür hale gelen ve kimi zaman ağrılı acılı dönemler yaşanmasına sebep olan sivilceler, yetişkinlerin de sağlıklarını etkiler.

Kadınlarda ve erkeklerde ilerleyen yaşlarda görülen antropoz ve menopoz, hormonların hareketlenmesine sebep olur. Kadınlarda, hayat boyu sivilcelenme daha fazla görülür. Adet dönemlerindeki hormon hareketliliği, gebelik dönemlerinde hormonların hızla çalışması, bu dönemlerin sivilceli olarak geçmesine sebep olur. Erişkin yaşlarda sivilceler (özellikle 45 yaş civarı) hormon düzensizliği yaşayan bireylerde, yağ bezeleri harekete geçtikçe, propioni bakterisinin de aktif hale gelmesine sebep olur. Cilt üzerinde böylece mikrobik yağlanmalar meydana gelir. Erişkin yaşlarda sivilce hormon hareketliliği dışında bazı sebeplerle de ortaya çıkabilir. Vücuttaki fazla yağlanma, ciltteki kirlilik bunların başlıca sebepleri olarak sayılabilir. Cilt hava alamadıkça, mikrobik özellik taşıyan bakteriler, yağ bezeleri ile harekete geçerek yine sivilcelenmeye sebep olurlar. Yenilen aşırı yağlı ve zararlı besinler de aynı şekilde, vücutta birikim oluşturur ve bir tür tepkime olarak dışa vurumlar yaşanır.

Erişkin yaşlarda sivilce problemini en aza indirgemek için, öncelikli olarak temizliğe önem verilmelidir. Cilt temizliğinde bol su, mikropların uzak tutulmasına yardımcı olur. Yemek düzeni de aynı şekilde dikkat edilmesi gereken ikincil dereceli husustur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*