akne tedavisi, akne nasıl tedavi edilir, akne tedavisi yapımı

Akne Tedavisi ve Akneyi Önlemenin Yolları

Akneleri koparmayın ya da sıkmayın. Ellerinizi temiz tutun. Yüzünüze kirli ellerle dokunmayın.

Ağır ve yüzü kapatıcı makyaj yapmayın. Gözenekler tıkanır ve akne oluşur. Makyaj yapabilirsiniz fakat ölçülü olun.

Yeme alışkanlığınızı değiştirin. Aşırı fast food ve yağlı yiyecek yemeyin. Çikolatayı ölçülü tüketin. Sebze ve meyve tüketin. Dengeli beslenmeye gayret edin.

Güneşten korunun. Güneş cildi kurutur ve aşırı yağ salgısına yol açabilir.

Mutlaka egzersiz yapın. Cildinizin düzeldiğini fark edeceksiniz.akne tedavisi, akne nasıl tedavi edilir, akne tedavisi yapımı

Akne Tedavisi

Akne Tedavisi; Akne tedavisinde birçok etkili tedavi vardır. Sizin durumunuzu değerlendirdikten sonra dermatoloji uzmanı doktorumuz tedavinizi yönetir. Muayene ücreti sabittir fakat tedavi ücretleri uygulamaya göre değişebilir.

Akne Tedavisi İlaçları

Akne Tedavileri için İlaç tedavisi verilebilir. Duruma göre kimyasal peeling yöntemi kullanılabilir. Meyve asitleri ile doğal peeling yöntemleri önerilebilir. Salisilik asit içeren soyma yöntemleri kullanılabilir. Lazer ve ışık teknolojileri de akne tedavisinde kullanılabilmektedir. Tüm bunlar için ve Akne Tedavileri hakkında daha geniş bilgi için en yakın merkezimizde muayene olmanızı öneririz.

Akne – Sivilce

Akne en yaygın cilt hastalıklarından biridir. Sivilce olarak ta bilinen akne bazen psikolojik sorunlara bile neden olabilir. Özellikle ergenlik yaşlarında sık görüldüğünden zaten psikolojik olarak birçok yükün olduğu bu dönemde önemli bir sorun haline gelebilir. Acne çeşitli seviyede ciddiyet gösterebilir. En hafif şekli komedon olarak bilinen siyah noktalardır. Beyaz içi irin dolu sivilceler görülebilir. Bazen daha ileri safhada kistik akne formları oluşabilir. Bu kistler birleşerek nodüler akneye dönüşebilir.

Akneler özellikle ergenlik çağında gözlenir. Bunun nedeni artmış testesteron hormonu ve buna bağlı dehidrotestesteron artışıdır. Bu hormonlar aknenin oluşumunu tetikler. Diyet ya da yiyeceklerin akneyi tetikleme konusu biraz tartışmalıdır. Yiyeceklerin akne oluşumuna etkisinin olmadığını bildiren çalışmalarda vardır. Fakat iyi bilindiği üzere kötü beslenme cildin savunma mekanizmasındaki hücreleri zayıflatır. Zayıf vücut savunma sistemi Aknenin ilerlemesine ve ciddiyet kazanmasına neden olabilir. Yine serbest radikallerin çok alınması yani kötü beslenme, aynı sebeplerle savunma hücrelerini etkileyerek cildin dengesini bozabilir. Yiyeceklerle alınan C vitamin türevleri ve çinko cildin savunma hücrelerine ve vücudun tüm diğer hücrelerine destek sağlar. Bu tür yiyeceklerin yeterince alınması gereklidir.

Cildin çok aşırı kirli olması yada tam tersi aşırı temiz tutulması akneye neden olabilir. Kirli, kalın makyajlı ve ölü hücrelerle kaplı bir cilt yeterince oksijen alamaz. Salgı bezlerinin ağızları tıkanır. Akneye zemin hazırlar. Tam tersi aşırı temizlenen cildin koruyucu tabakası ortadan kalkar. Ciltteki savunma bariyerinin tekrar oluşturulması için cilt aşırı yağ ve asidik madde salgılar bu durumda biraz öncekinin tersi olsa da aynı duruma neden olur.

Akne ciltte nasıl gözlenir?

Uçları beyaz sivilceler

Siyah noktalar yani komedonler

Kabarcık yani papül

İçi dolu kabarcıklar yani püstül

Nodül yani cilt altına da inen sert yumrular

Bu formların hepsi bir arada da görülebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*