astım belirtileri nelerdir, astım hastalığı belirtileri, astımın tedavi yöntemleri

Astım Hastalığı Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Dış çevreden kaynaklı bazı alerjenlerle, sigara dumanına ve soğuk hava gibi tetikleyici etkenler nedeniyle, bronşların daralması ile meydana gelen astım, kronik bir akciğer rahatsızlığı olarak görülmektedir. Ataklar halinde kendini gösteren hastalıkta bu ataklar esnasında, nefes almada güçlük, öksürük, solunum sırasında hırıltı, göğüs üzerinde sıkışıklık hissi gibi durumlar seyretmektedir. Atak esnasında oluşması muhtemel bu belirtiler hastalığın derecesine göre farklılık gösterebilir. Ataklar daha çok sabah yakın saatlerde ve gece ortaya çıkar. Tedavisinin düzenli şekilde yapılmaması sonucu uzun sürede akciğerin tamamen işlevini yitirmesine kadar gidebilecek sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle astım tedavisinde süreklilik ve düzen son derece önemlidir.astım belirtileri nelerdir, astım hastalığı belirtileri, astımın tedavi yöntemleri

Astım Tedavisi Ne Şekilde Yapılır

Hastalık ileri düzeye ulaşıp geri dönüşü olmayan evreye girmediği müddetçe kolayca kontrol altına alınabilir ve tedavisi sağlanabilir. Sürekli ve düzenli kontroller sonucu bu hastalığa maruz kalan kişiler normal yaşantıda hastalığının etkilerini yaşamamaktadırlar. Ancak eksik, düzensiz tedavi ile beraber bilinçsiz şekilde ilaç alımı astımın ilerlemesine sebep olarak atakların sıklaşmasını ve şiddetinin artmasını sağlıyor. Astım tedavisinde ilaçla tedavide solunum yolu ile alınan ilaçlar kullanılır ve bu ilaçlar iki farklı grupta yer alır. İlk grupta yer alan semptom giderici ilaçlar hastayı rahatlatmak amaçlı kullanılmaktadır. Yalnızca atak meydana geldiğinde solunum yoluyla alınan ve doktor tarafından önerilen ilaçlar kullanılmaldır. Çok kısa sürede hırıltı, öksürük, nefes darlığı gibi rahatsızlıkların giderilmesini sağlayan bu ilaçların tedavi etme ya da hastalığı tamamen kontrol etme amaçlı kullanılmazlar. Amaç sadece atak sırasında atağın şiddetinin artmasını engellemek ve hastayı rahatlatabilmektir. İkinci grup ilaçlar ise hastalığı hem tedavi etmek hem de kontrol altında tutmak için kullanılmaktadır. Çoğunlukla solunum yoluyla alınan ilaçlar olmakla beraber, aynı zamanda tablet ya da enjektör biçiminde uygulananları da vardır. Hastalık süreci ve hastalığın hastanın yaşamına etkisi tamamı ile bu ilaçlar sayesinde belirlenir.

Astımın Görülme Oranları

Dünya genelinde yaklaşık üç yüz milyon kişinin etkilendiği tahmin edilen bu hastalığın görülme olanı ortalama olarak %15 civarındadır. Özellikle hava kirliliğinin fazla olduğu bölgelerde bu oran daha da artmaktadır. Astım doğru tanı konması ve düzenli takibi yapılması sonucu kontrol altına alınabilir bir hastalık olarak görülmeli ve tedavide devamlılık sağlanmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*