bağışıklık sistemi ve doğurganlık, bağışıklık doğumu etkiler mi, hamilelik ve bağışıklık sistemi

Bağışıklık Sistemi Doğurganlığı Etkiler Mi?

Vücudun hastalıklara karşı koruyucu kalkanını oluşturan bağışıklık sistemi, karmaşık ama aynı derecede önemli bir mekanizmadır. Sağlığın temeli olan bağışıklık sistemi çeşitli nedenlerle zayıflayabilir. Vücuttaki proteinleri tanıdık ve yabancı olarak sınıflandırabilen bağışıklık sistemi, yabancı olarak algıladığı proteinlerle savaşa girerek vücudu savunmaya başlar. Hücre yüzeyindeki antijen adı verilen proteinlere bağlı olarak hücreleri tanıdık ve yabancı olmak üzere ikiye ayırır. Antijenlere karşı, vücuttaki beyaz kan hücreleri, antikor adı verilen karmaşık bileşikler üretir. Bağışıklık sistemi sayesinde vücuda giren mikroplara karşı antikor üretimi başlar ve mikropları öldüren yeni reaksiyonlar gelişir. Aynı mikroplar gelecekte tekrar bulunduğunda hastalığı önlerler. Tüm bunlara ek olarak, bağışıklık sistemi hamilelik sırasında çok önemlidir. Bağışıklık sisteminden kaynaklanan bağışıklık sorunları nedeniyle bu durum bebek kaybetme, düşükler, kısırlık ve başarısız tüp bebek girişimleri gibi birçok soruna neden olur.bağışıklık sistemi ve doğurganlık, bağışıklık doğumu etkiler mi, hamilelik ve bağışıklık sistemi

Bağışıklık sistemi doğurganlığı engeller mi?

Bağışıklık sisteminin de doğurganlık üzerinde olumlu veya olumsuz etkileri olabilir. İnsan vücudundaki hücrelerin yüzeyinde insan lökosit antijeni veya HLA adı verilen proteinler vardır. Bu proteinler; Bakteri, virüs ve kanser hücrelerini tespit ederek bir savunma mekanizması oluştururlar. Hamilelik, babaya ve plasentaya ait HLA antijenleri nedeniyle de yabancı bir durum olarak algılanır. Bir bağışıklık tepkisinin başlaması, bloke edici antikorlar adı verilen antikorlar tarafından engellenir. Ancak müstakbel babanın HLA antijenleri anne adayının HLA antijenlerine çok benziyorsa bu bir sorun teşkil etmez ve bloke edici antikorlar üretilmez.

Bloke edici antikorların üretilmediği gebeliklerde bebek yabancı bir madde olarak algılanır ve bebeğin bağışıklık tepkisi sonucunda gebelik sonlandırılabilir ve gebelik düşüğe neden olabilir. Bu nedenle bağışıklık sistemi doğurganlık ve hamilelik için çok önemlidir.

Tekrarlayan düşüklerin bağışıklık sistemi ile ilişkisi;

Düşüklerin %22’sinde antifosfolid antikorları gözlendi. Antifosfolid antikorları, bağışıklık problemlerinin ikinci kategorisine aittir. Hücre zarında bulunan fosfolipitler, hücreye zarar veren en önemli moleküller arasındadır. Bu moleküle karşı oluşan antikorlar, iltihaplanma ve pıhtılaşmaya neden olur ve ayrıca hücre fonksiyonunu bozar.

Kısırlık, başarısız implantasyon ve tekrarlayan düşükler gibi durumlarda kadın vücudunda sperm hücrelerine karşı antikorlar oluşabilir. Genellikle kadınların %10’unda görülen bu durum, serin ve etanolaminlere karşı antifosfolipid antikorları ile ilişkilidir.

30 farklı lenfosit üreten bağışıklık sistemi, vücudun sağlıklı olması için farklı tipte beyaz kan hücrelerinin dengeli bir şekilde işlev görmesine ihtiyaç duyar. 2 tip lenfosit; kısırlığa, başarısız implantasyona ve tekrarlayan düşüklere neden olur. Esas olarak tüm kadınlarda bulunan bu 2 tip lenfositin çok sayıda olması üreme fonksiyonunu olumsuz etkiler.

Bağışıklık aşısı (lenfosit) yardımcı olur mu?

İnterfilik çiftlerde gerçekleşmesi zor olan gebelik, lenfositler yani immün aşılama çalışmaları ile başarılı sonuçlar alınabilir. Bağışıklık çalışmaları ve bir dizi çalışma, son yıllarda açıklanamayan kısırlık durumlarının çoğunun bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlardan kaynaklanabileceğini göstermiştir. Ancak bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar için kullanılan bu aşı yöntemi, bağışıklık sistemi sorunlarının çözümünde oldukça başarılıdır. Doğurganlığı artırmak için bağışıklık sistemini güçlendirecek yöntemler kullanılmalıdır. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi de doğurganlık için önemlidir. Sigarayı bırakmak, düzenli egzersiz yapmak, ideal kiloyu korumak, alkolden uzak durmak, stresten uzak durmak ve bağışıklığı güçlendiren besinler içeren bir beslenme planı uygulamak, bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yöntemleridir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*