beta hcg nedir, beta hcg ne demek, beta hcg teşhisi

Beta HCG Hakkında Merak Edilenler

Beta-hCG, insan koryonik gonadotropini olarak adlandırılır ve gebeliğin erken teşhisinin temelidir. Aynı zamanda halk arasında hamilelik hormonu olarak da bilinir. Plasenta yoluyla salgılanan bu hormon genellikle kanda bulunur ve hamileliği işaret eder.

HCG beta hormonu, kan gebelik testlerinin yanı sıra evde yapılan idrarda gebelik testlerinde ölçülebilir. Bununla birlikte, bir evde idrar testi anormal ve kan testinden daha az güvenilir olabilir. Bu hormonu ölçmek için yapılan testleri şu isimler altında duyabilirsiniz: hCG beta kan testi, kantitatif kan gebelik testi, kantitatif hCG testi, kantitatif seri beta hCG testi.beta hcg nedir, beta hcg ne demek, beta hcg teşhisi

Hamilelikle yüksek oranda ilişkili bir hormon olmasına rağmen, vücuttaki seviyeleri bazı tıbbi durumlar nedeniyle yükselebilir. Bu nedenle, hCG beta hormon düzeylerinde bir artış olsa bile, gebeliğin varlığını belirlemenin diğer yöntemlerini kullanarak kesin sonuçlara ulaşmak yararlıdır.

Beta-HCG nedir?

Aslında gebelik testlerinde test edilen hormonun adı hCG’dir (Human Chorionic Gonadotropin) ancak bu hormonun 2 türü vardır: alfa ve beta. Beta-hCG olarak adlandırılır çünkü referans hormon, hamile olup olmadığını kontrol etmek için bir beta testidir. HCG beta hormonu hamile olmayan bir kadında 0-10 mlU / ml aralığındadır, ancak genellikle 0 ve 0 civarındadır.

Bu, gebeliğin ilk aşamalarında bile ortaya çıkacak bir artış göstermesi nedeniyle gebeliğin belirlenmesi açısından çok önemli bir parametredir. Kan ve idrar testleri ile hızlı ve kolay bir şekilde ölçülebilir.

Kan testi sonuçları, idrar testi sonuçlarından daha doğru kararlardır. Özellikle erken dönemlerde idrar tetkiklerinde alınan ölçümlerde bazı anormallikler (sıvı kaybı, test süresi vb.) Meydana gelebilse de kan testleri erken dönemde daha doğru sonuçlar verebilir ve hormon seviyelerinde artış ortaya çıkarabilir … henüz idrar testleri ile ölçülemeyen.

HCG beta hormonu, döllenme meydana gelir gelmez plasenta tarafından salgılanmaya başlar. Döllenmeden yaklaşık 11 gün sonra, bir kan örneğinde hCG hormonunun yüksek değerleri tespit edilebilir ve birkaç gün sonra, idrar tahlili kullanılarak veriler elde edilebilir.

Kan testindeki değerin artması gebelik haftası hakkında bilgi verir. Ek olarak, hCG beta hormonu, hamile anneyi hamilelik sırasında düşük yapmaktan koruyan hormon progesteron üretimini sağlar. Başka bir deyişle, progesteron hormonunun salgılanmasını destekleyen ve bebeği rahimde tutan beta-hCG’yi düşünebiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*