Çocukların Vazgeçilmezi Oyuncaklar

Oyuncaklar çocuklarınızın kişisel ve karakteristik özelliklerinin gelişimine yardımcı olurlar. Bu noktada dikkat etmeniz gereken çocuğunuzun beş duyusunu harekete geçirebilen oyuncakları oynamasını sağlamanızdır. Fiziksel sosyal ve bedensel gelişimi hızlandırıcı oyunlar eğiten güvenli ve yaşa uygun olarak seçilmelidir. Çocuk oynadığı oyuncakla aslında kendini ifade eder bu nedenle oyuncak seçimi konusunda ona katkıda bulunarak zeka ve fiziksel özelliklerini ilgi alanlarını anlamaya çalışabilirsiniz. Kız erkek çocuk oyuncaklarını ayırmak yerine oyuncağıyla nasıl oynadığına neleri yansıtmaya çalıştığına dikkat etmek daha önemlidir. Sürekli olarak tek bir oyuncakla oynuyorsa bir problem olma olasılığı olacağından bir uzmanla görüşmekte yarar vardır.

Çocuklarda Korku Eğitimi

Çocukların her şeyden korkar olmaları pek de normal değildir aslında. Özellikle de çocuklarda hayvan korkusu tamamen kazanılmış bir davranıştır ya ebeveyninden ya da çevresinde bulunan herhangi bir yakınından etkilenerek bu davranışı öğrenmiş olabilir. Hayvanları yeterince tanımadığı için de bu tür korkulara maruz kalan çocuklarımıza pelüş köpek yahut örümcek şekilli oyuncak almakla onların korkularını yenemeyiz. Onları bizzat görmesi ve hatta temas etmesi gerekiyor. Tabi annesi bir köpek gördüğünde tepki veren bir çocuğunda genel olarak tüm hayvanlardan ürkmesi kaçınılmaz bir son olarak karşımıza çıkıyor. Henüz öğrenmeden bir hayvanla karşılaşırsa dokunur ses duyarsa ürkebilir. Bu nedenle en azından çocuklarınızı hayvanat bahçelerine götürerek bu korkularını yenmelerini sağlayabilirsiniz. Sağlıklı gelişim için önem arz eden hayvanlardan daha tanımadan korkması kendisi gelecekte kendisi için hiç de iyi sonuçlar doğurmayacaktır.çocuk gelişimi, çocuklar ve oyuncakları, çocukların davranışları

Çocuklarda Meslek Seçimi

Çocuklarının meslek seçimi konusunda hataya düşen ebeveynler kendi isteyip de yapamadıklarını çocuklarına yaptırmaya kalktığında ya çocuk tamamen okuldan uzaklaşıyor ya da okulu sevmeyen bir insan haline geliyor. Sonucunda da istemediği bir meslekle yıllarca yaşamak zorunda kalıyor. Meslek insanın ayrılmaz bir parçası olduğundan yıllar boyu sevdiği işi yapmak bir ayrıcalık oldu ülkemizde. İnsanlar çocuklarının mesleklerini çocukların ilgi alanları ne ise o alana göre belirlemelidirler yaşam koşullarına göre değil. Becerilerini zorlayan üstelik de sevmediği bir mesleği ömür boyu yapması çok zor olacaktır. Çağın şartlarına uygun kendi hayatlarını idame ettirebilecekleri mesleklere yöneltmede destekleyici olmak çocuklarınızın mutlu bir hayat sürmelerine neden olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*