cüzzam nedir, cüzzam teşhisi, cüzzam tedavisi

Cüzzam nedir?

Lepra, Mycobacterium leprae bakterisinin neden olduğu kronik ve ilerleyen bulaşıcı bir bakteriyel enfeksiyondur. Hansen hastalığı olarak da bilinen cüzzam, adını 19. yüzyılda hastalığa neden olan bakterileri keşfeden bilim adamından almıştır.

Cüzzam öncelikle kollar ve bacaklar gibi uzuvları ve kollar ve bacaklar gibi uzuvları, beyin ve omurilik dışındaki periferik sinirler olarak adlandırılan sinirleri, cildi, burnun iç yüzeyini ve üst solunum yolundaki mukoza dokusunu etkiler.cüzzam nedir, cüzzam teşhisi, cüzzam tedavisi

Cüzzam, şekilsiz cilt ülserlerine, sinir sistemi hasarına ve kas güçsüzlüğüne neden olur. Tedavi edilmeyen veya kontrol edilmeyen cüzzam, kişide ciddi deformiteye ve ciddi sakatlığa neden olabilir.

Cüzzam, insanlık tarihindeki bilinen en eski hastalıklardan biridir. Cüzzamın bilinen ilk yazılı kaydı M.Ö. 7. yüzyılda kaydedilmiştir. Cüzzam özellikle tropikal veya subtropikal iklime sahip birçok ülkede yaygındır. Bugün dünyadaki cüzzam vakaları en çok Hindistan ve Brezilya’da görülmektedir.

Cüzzamın Sebepleri Nedir?

Cüzzam, mikobakterium cüzzam adlı bir bakteriden kaynaklanır. Tıp uzmanları, cüzzam bakterilerinin nasıl yayılabileceği konusunda henüz kesinlik kazanmamış olsa da, enfeksiyonun bir cüzzam hastasından gelen mukozal salgılarla temas yoluyla yayıldığına inanılmaktadır. Bu akıntı genellikle cüzzamlı bir kişi hapşırdığında veya öksürdüğünde havada damlacıklar şeklinde görünür.

Bu damlalar dışında cüzzam çok bulaşıcı değildir. Bununla birlikte, cüzzam tedavisi görmeyen bir kişiyle uzun süreli ve tekrarlanan temas, cüzzamın yayılmasına neden olabilir. Cüzzam hastalığına neden olan bakteriler çok yavaş çoğalırlar.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği bilgilere göre hastalığın ortalama kuluçka süresi yani ilk enfeksiyon anı ile ilk semptomların ortaya çıkması arasında geçen süre beş yıldır. Bazı durumlarda, ilk belirtilerin ortaya çıkması yirmi yılı bulabilir.

Araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’ya özgü armadillo türleri de hastalığı taşıyıp insanlara bulaştırabilir.

Cüzzam ile hangi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

Cüzzamın geç teşhisi ve tedavisi kişide ciddi ve geri dönüşü olmayan komplikasyonlara neden olabilir. Cüzzam komplikasyonları arasında böbrek yetmezliği, el ve ayakları kullanamama, erektil disfonksiyon, iris iltihabı, kas güçsüzlüğü, kısırlık, kol ve bacaklardaki sinirlerde geri dönüşü olmayan hasar, körlük, kronik burun tıkanıklığı, burun kanamaları, burun tıkanıklığı sayılabilir. septum, optik sinirlerde hasar, glokom, göz hastalığı, özellikle kaş ve kirpiklerde genel saç dökülmesi ve anatomik deformiteye sahiptir.

Ekstremitelerde cüzzam ve uyuşukluk nedeniyle sinirlerde ve uzuvlarda duyu kaybı, kişinin yanıt vermesini veya yanma veya kesik gibi durumları fark etmesini engelleyebilir. Sonuçta bu, çeşitli enfeksiyon sorunlarına yol açabilir.

Cüzzamı nasıl önleyebilirsiniz?

Cüzzam hastalığına yakalanmayı önlemenin en etkili yolu, cüzzamlı olan ve tedavi edilmemiş kişilerle uzun süreli yakın temastan uzak kalmaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinde ve Meksika çevresinde bulunan armadillo hayvanlarıyla temastan kaçınmak da önemlidir.

Cüzzamlı bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında, diğer kişinin soluduğu M. leprae bakterisi içeren damlacıklar salabilir.

Cüzzam bulaşması, enfekte bir kişiyle uzun süreli yakın fiziksel temas gerektirir. Cüzzam, yemek yerken otobüste veya aynı yemek masasında el sıkışmak, sarılmak veya cüzzamlı birinin yanında oturmak gibi kısa temaslarla yayılmaz. Cüzzamlı hamile anneler bunu doğmamış çocuklarına aktaramazlar. Cüzzam da cinsel yolla bulaşmaz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*