dengeli beslenmenin sağlığa etkisi, sağlık ve dengeli beslenme, spor ile dengeli beslenme ilişkisi

Dengeli Beslenmenin Spor İle İlişkisi

Zayıflamak ve fit bir vücuda sahip olmak için insanoğlu neler neler yapıyor. Zayıflama çayları kapsülleri vb birçok ürün olmasına rağmen bırakıldığı zaman hemen iki kat kilo ile bize geri döner. Bunu için aslında temel iki unsur vardır. Birincisi dengeli beslenme ikicisi ise tabi ki spor yapmaktır.dengeli beslenmenin sağlığa etkisi, sağlık ve dengeli beslenme, spor ile dengeli beslenme ilişkisi

Dengeli beslenmeyi nasıl yapabiliriz?

Birincisi bu konunun en iyi uzmanı diyetisyenlerdir. Fakat birçok ya bilgi bu konuda verebilmemiz mümkündür. Bu konuda dengeli beslenmenin ilk temel unsuru üç beyazdan elimizden geldikçe uzak durmaktır. Kalori oranı yüksek olan karbonhidrat içeriği olan hamur işlerinden uzak durmak hem sağlığımız için hem de kilo almamamız için önemli bir gerekçedir. Dengeli beslenmede en önemli olan konu sabah kahvaltısını en kaliteli şekilde yapmaktır. Kaliteden kastımız kızartma, börek, çörek değildir. Yağsız peynir, zeytin ve diyet ürünleridir. Bunu dışında akşamları hafif salata yemeniz ve günde altı öğün beslenerek dengeli beslenmenin ilk adımlarını atmış olursunuz.

Sporun Önemi

Öncelikle belirtmekte fayda var ki spor sadece diyet yapanların yapacağı bir şey değildir. Sağlığını korumak isteyen her birey veya kişiler her gün düzenli spor yapmalı veya spor aktivitelerine katılmalıdırlar. Spor yapmak vücudumuzu dinç tutacağı gibi sağlıklı yaşam için ilk adımları atmamızı sağlayacaktır. Her gün spor yapamıyorsak bile haftada en az dört gün kırk beş dakika yürüyüş yapmalı ve yürüyüş sonrasında esneme hareketleri yaparak vücudumuza sağlık aşılamalıyız.

 Spor Diyet İlişkisi

Diyet yapmaya başladınız ve yavaş yavaşta olsa kilolarınıza veda ediyorsunuz fakat bir sorun var. Kilo verirken vücudunuzda sarkmalar başladı. Bunu tek sebebi sporsuz yapılan diyetlerdir. Zaten sporsuz diyet yapanlar kalıcı kilo veremezler. Bu sebepten eğer fazla kilolarınıza veda etmek için ilk adımlarınızı attıysanız mutlaka spor yapmalı ve bu işi düzenli bir görev haline getirmelisiniz. Yapacağınız hızlı tempolu yürüyüşler veya herhangi bir spor dalının hareketleri ile daha hızlı kilo verirken vücudunuzda oluşacak olan deformeleri de ortadan kaldırırsınız. Sağlıklı yaşamak için alacağınız birkaç basit kararla daha sağlıklı ve mutlu yaşayacaksınız. Bu sayede kötü hastalıklara da güle güle diyeceksiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*