egzersizin faydaları, egzersiz ile beden terbiye etme, egzersiz ne fayda sağlar

Egzersizin Sağladığı Faydalar

Egzersiz / Beden Terbiyesi

Kabul edilmiştir ki her türlü hastalığın neden olduğu ölümde oran, muntazam eksersiz yapanlarda daha düşüktür. Neden öyle olmasın , eksersiz kalp hastalığı ve kanser riskini azaltıyor, şişmanlığı önleyip yüksek tansiyon, kalp ve şeker hastalığı ve kansere karşı olumlu etkide bulunuyor.

Kadınlarda en fazla ölüm nedeni kalp hastalığıdır. Muntazam olarak eksersiz yapıldığında kan damarlarının tıkanmasına neden olan kötü kolesterol ( LDL ) azalmaktadır, tıkanmayı önleyen iyi kolesterol ( HDL ) artmaktadır. O nedenle kalp damarlarının kapanma yani kalp sektesi ( koroner damar tıkanması ) riski azalmaktadır. Aynı zamanda eksersiz tansiyonumuza da düşürdüğünden kalp hastalığına önleyici değeri var. Diğer önemli bir nokta evvelce kalp sektesi geçirmiş kadınlar eğer makul bir eksersiz sistemi takip ederlerse haraketsiz kimselere oranla daha uzun yaşıyorlar. Eksersiz koroner kalp damarlarının daralıp kapanma riskini azaltması yanında kalbin diğer ince damarlarını genişletmesi gibi faydalı bir etki de var.egzersizin faydaları, egzersiz ile beden terbiye etme, egzersiz ne fayda sağlar

Eksersiz yüksek tansiyonu da düşürmeye yardım ediyor. Tansiyonu fazla yüksek olmayanlarda eğer muntazam eksersiz yaparlarsa tansiyon normal değerlere iniyor. Eğer tansiyon yüksek olup, ilaç alıyorlarsa eksersiz sayesinde ilaçlarını azaltabiliyor.

Felcin ( beyin kanaması ve beyin damar tıkanması ) başta gelen nedenlerinden biri yüksek tansiyondur. Eksersiz hem tansiyonu düşürmekte yardım ediyor ve hem de damar tıkanması riskini azaltıyor. Boynumuzdaki Karoid arterin daralması beyin kan gitmesini zorlaştıracak ve felç oluşumuna yardım edecektir.

Şeker hastalığında dört hastadan üçü belli derecede şişmandır.

Şişmanlardaki fazla yağ dokusu, beden hücrelerini insuline karşı duyarsız yapıyor, hücreler kandaki luzumlu şekeri içlerine almıyorlarve kanda şeker yükseliyor. Eksersiz şişmanlarda kilo kaybına yardım ettiğinden bunu önlemiş oluyor. Şeker hastası eğer eksersiz yaparsa kan şekeri daha kolay kontrol edilebiliyor.

Şişmanlık konusunda da okuyacağınız üzere şişman kimselerde tansiyon daha yüksek, kolseterol daha fazla, şeker hastalığı ve kalp hastalığı daha sıktır.

Eksersizin kemik zayıflamasını ( osteoporosis ) önlemesi gibi çok önemli ve faydalı bir etkisi var. Kemikler kuvvetleniyor eksersizle.

Ağırlığınızı çeken eksersizler en faydalı olanlar. Yürümek, merdiven çıkmak, aerobic danslar, tennis gibi . Yüzmek veya bisiklete binmek daha az faydalı zira vücut ağırlığınızı su çekiyor veya bisiklet çekiyor.

Kemik yapımı 20 yaşlarına kadar hızlanmış durumdadır. O nedenle genç kızlık çağına eksersiz kemikleri özellikle kuvvetlendirecektir. 35 yaşında sonra kemikler yavaş yavaş zayıflamaya başlıyor. Bu kemik kaybını yavaşlarmak için eksersiz önem taşır. Ay halleri kesilince kemik zayıflaması çok hızlanıyor. O zaman eksersiz yanında estrıjen hormonu kullanması gerekiyor.

Osteoporosis ̀i olan kadın eğer bir doktoru gördükten sonra onun önerisinde makul eksersizler yaparsa osteoporosisin ilerlemesini yavaşlatabiliyor.

Eksersiz şişmanlığın önüne geçmesi nedeniyle kolon ( kalın barsak ), rahim ( endometriyum ) ve meme kanserleri riskinide azaltmaktadır. Endometriyum ve meme kanserinde estrojen hormonunun rolü olduğundan ve şişmanlarda yağ dokusunda fazla estrojen yapımı nedeniyle kilosu fazla olanlarda bu iki kanser daha sıktır. Kalın barsak hareketleri eksersiz yapanlarda hızlanıyor ve besi ve artık içindeki kanser yapıcı maddeler barsakta fazla kalmadan dışarı çıkıyor.

Sıkıntılı v esters içinde olduğumuz zaman temiz havada yürüyüşümüz bir ferahlık getirir veya bisikletle dolaşırsak, yüzmeye gidersek ve hatta 15 dakika jimnastik hareketleri yaparsak bir rahatlık hissederiz. Eksersizin bu konuda da faydası vardır. Eksersiz kaslarımızı, eklem bağlarını kuvvetlendirir. Bu suretle yürüyüş ve harakatlerimizde bir canlılık ve denge vardır.

Eksersiz denince işitilen en sık bahane ” zamanım yok ” tur. Sabah erken kalkabilirsiniz veya akşam eve döndükten sonra biraz dinlenip yürüyüşe veya bisikletle gezintiye çıkabilirsiniz. Alışverişe yayan gidin, iş yerinde veya oturduğunuz yerde asansör varsa bir iki kat merdiven çıkın ondan sonra asansöre binin, bahçe işi yapın, hafta sonlarını oturarak değil haraketli olarak değerlendirin.

Eğer herhangi bir ağrınız varsa, ay hali kanamamız fazla ise, öksürük veya ateşiniz varsa eksersiz varsa eksersize ara verin.

Eksersizin Sağladığı Faydalar:

1- Pek çok kimse eksersizden sonra zihnen ve bedenen kendini daha iyi hisseder. Bence sters için en iyi tedavi metodu Eksersizdir. İnsan rahatlanır ve hiç olmayacak şeylere ne kadar üzülüyormuşum der

2- Kendinize ve adelelerinizi kuvvetlendirir.

3- Kedinize güveniniz artar.

4- Daha iyi uyursunuz.

5- Ay hali ağrılarına iyi gelir.

6- Ay halinde evvel görülen arazları ( Asabiyet , hırçınlık , huzursuzluk ) azaltır.

7- Kandaki iyi kolesterolü artırır kötü kolesterolü düşürür.

8- Kalp hastalığı , tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı ve kemik zayıflaması risklerini azaltır.

9- Kilo kaybetmenize yardım eder.

10- Bazı kanserlerin , kalın barsak kanseri de dahil , riskini azaltır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*