esnaf kredisi nedir, esnaf kredisini kimler kullanabilir, esnaf kredisi tutarı ne kadar

Esnaf Kredisi Nedir?

Ülkemizde esnaf ve sanatkârların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla istihdam edilen para miktarıdır. Devlet, bunun sağlanması işini de Halk Bankasına vermiştir. Bu krediyi kullanabilmek için, esnaf olmak ve esnaf ve sanatkârlar kooperatifine üye olunması gerekmektedir. Bu yapılacak olan uygulama da üyesi olunan kooperatif, esnaflara kredi alınacak bankaya karışı kefalet gösteriyor yani bir nevi kefil oluyor diyebiliriz. Esnaf ve sanatkârlara verilecek devlet kredisin de diğer bankalardan verilen krediler deki fazlalığı devlet ödemektedir.

Esnaf Kredisinin Şartları Nelerdir?

  • Esnaf ya da sanatkâr olmak gerekiyor
  • Esnaf ve sanatkârlar odasında kaydınızın bulunması
  • Esnaf ve sanatkârlar odası kredi vereceği esnafların çalışma yerinin yakın bölgesinde bulunması yani aynı bölge de ikamet etme şartı var
  • Aynı anda birden fazla kooperatife kayıtlı bulunmamakesnaf kredisi nedir, esnaf kredisini kimler kullanabilir, esnaf kredisi tutarı ne kadar

Esnaf Kredisine Nasıl Başvuru Yapılacak?

Bu krediye başvuru yapmak için gerekli şartları taşıyorsak, ilk olarak esnaf ve sanatkarlar odasına başvuru yapıyoruz. Bu konuyla ilgilenen kişiler, yapılan başvuruları inceleyerek işleme koyar.  Başvuru yapan esnaf ya da sanatkarın kredi kullanmaya uygun olup olmadığı yönetim kurulu tarafından araştırılır. Başvuru sonuçları, 15 gün içerisin de olumlu ya da olumsuz olarak cevap verilir. Bu kredi isteği halk bankasına iletilir. Orada yapılacak araştırmalardan sonra kredi verilip verilmeyeceği hakkında bilgi verilir.

Halk Bankasından Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Yapılan bu uygulama ile,  ihtiyacı olan esnaf ve sanatkarlarımıza çok büyük hizmetler sunan kooperatif  ve halk bankasının ortak çalışmasıyla bir çok kişiye umut olmaya devam ediyor. Yeni iş kurmuş ya da sermaye ihtiyacı olan vatandaşlarımız Halk Bankası’nın sağladığı kolaylıklardan faydalanmak adına, bankaya başvuru yapıyorlar. Bu verilen esnaf kredisi 150.000 kadar çıkmaktadır. 3 aylık, 6 aylık ödeme ile 60 ay vade ile ödeme gibi seçenekler sunuyor. Hiç sıkıntıya girmeden ödeyebileceğiniz şekilde alınan bu krediler esnafın yüzünü güldürmeyi başarıyor. Unutmayalım ki esnaf kredisi vatandaşın en zor zamanın da kredi çekebileceği bir oluşumdur. Bu anlattığımız konular da esnaf ve sanatkarlar odasından esnaf kredisine nasıl başvurulur onu anlatmaya çalıştık.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*