Ev Faresi İlaçlama

İnsanların aklına kemirgen hayvan denildiği zaman ilk akla gelen fareler dir. İnsanların görmeye tahammül edemediği, gördüğü anda çığlıklar atmasına neden olan ve insanların midesini bulandıran kemirgendir. Farelerin insanlara birçok zararları vardır ve bu zararlardan kurtulmak için görüldüğü anda ilaçlama servisleri ile iletişime geçerek fare ilaçlaması yaptırmanız gerekmektedir. Farelerin çeşitleri vardır. Ev faresi, lağım faresi, çatı faresi, kör fare, orman faresi ve daha birçok çeşidi vardır. Bu farelerin insanlara bulaştırdıkları hastalıklar vardır. Kemirerek veya dışkılarını bırakır insanların mikrop kapması ile oluşan hastalıklardır. Bunlar; veba, kuduz, humma, tifüs, şap, verem, bağırsak enfeksiyonu en çok bilinenleridir.

Dünyanın her yerinde birçok fare vardır. Bunlar arasında insanların baş etmekte zorlandıkları ev fareleridir. Diğer fare çeşitlerine göre küçüktürler. Boyları 10 cm olmaktadır. Evlere çoğunlukla kış aylarında girmektedirler. Bunun nedeni ise dışarıdan yiyecek bulamamalarıdır. İnsanların yedikleri veya yemedikleri her türlü besin ile beslenmektedirler. Hayvansal ve bitkisel gıdalarla beslenebilmekte dirler. Hem yararları hem de zararları olan fareler evdeki eşyalarınızı, kıyafetleriniz kemirirken, evinizde olan böcekleri de yiyerek bir kısım da olsa böceklerden kurtulmanızı sağlamaktadırlar. Sabun, diş macunu açıkta ise tüketebilirler. Çok çabuk üreyip çoğalabilen kemirgendir. Çok iyi beslendiği takdirde 2 ayda bir kez yavru doğurur ve her seferinde canlı 10 ile 12 olabilir. Yavrularını süt ile beslemektedirler. Yavruların erginleşme süreleri ise 3 aydır. Ev faresi ilaçlama yaptırarak maddi ve manevi kayıplarınızı engelleyebilirsiniz.

Ev fareleri evlerinize girdikten sonra engel olunmazsa ev içerindeki her şeyi kemirebilirler. Başta eşyalarınız sonra size bile saldırabilirler. Eve giren fareler aç olduklarında ev içerisinde yiyecek bulamazlarsa sizleri kemirebilirler. Kemirebildikleri vücut içerisinde ayak parmakları, burun, kulak memesi başta olmaktadır. Gece uyuduğunuzda size saldıran farenin kemirmesini anlamanız çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Bunun sebebi ise tükürüğünde bulunan salgı uyuşturucu özelliktedir. Sabah uyandığınızda uzuvlarınızdan birinin kemirildiğini hayal bile etmek istemezsiniz. Fark edildiği andan itibaren ev faresi ilaçlaması yaptırarak size ve eşyalarınıza zarar vermesini engellemelisiniz.

Ev fareleri küçük de olsalar hızlı koşabilmektedirler. Bireysel olarak mücadelede başarısız olma ihtimaliniz çok yüksektir. Tırmanabilme özellikler vardır. Kemirme özellikleri olduğundan evlerin içerisinde apartman içlerinde evden eve geçebilirler. Diş yapıları mermerleri bile kemirebilecek kadar güçlüdür. Dişleri zamanla aşınabilmektedir fakat kısa bir süre sonra da yenilenebilmektedir. Kablolarını kemirebilir elektronik eşyalarını kullanamayabilirsiniz. En kötüsü ise yangınlara bile sebep olabilirler. Her yerden kolaylıkla geçebilecek esnek bir vücuda sahiptirler. Halk arasında da kuyruğunun geçebildiği her yerden geçebildiği bilinmektedir. Koku alma duyuları çok kuvvetlidir uzakta duran bir besinin bile kokusunu alabilmektedirler.

Ev faresi ilaçlama bireysel olarak yapılamaz. Eskiden kalan yöntemler hala kullanılmaktadır. Kapana yem bırakma, sapanla vurma veya belirli noktalara zehir bırakarak böceklerle mücadele etmeniz zordur. Fare ilaçlama firmaları ilaçlama yaparken farenin nerde olduğunu yuvasını bulmaktadır. En önemlisi farenin nerden geldiğinin bilinmesidir. İlaçlama buna göre yapılmaktadır. Son teknoloji makinelerle kokulu, kokusuz ve jel şeklinde ilaçlama yapılmaktadır. İlaçlama yapacak olan kişilerin gerekli eğitimleri almış olmaları gerekmektedir. Fare ilaçlarına profesyonel ilaçlama yapan kişilerden başkasının dokunmaması gerekmektedir. Belirli aralıklarla ev faresi ilaçlama yaptırmalısınız. Tekrar ev içerisine gelmesi engellenmelidir. Kullanılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olmalıdır. Fareler için kullanılan ilaçlar diğer haşere türlerine göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Ev faresinden kurtulmak için profesyonel yardım almak zorunludur. Aksi takdirde kurtulmanız imkânsızdır. Fareler ile mücadele için en iyi hizmet 7 gün 24 saat verilebilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*