göz seğirmesi, göz seğirmesi nasıl olur, göz seğirmesi neden olur

Göz seğirmesi nedir?

Göz seğirmesi toplumda çeşitli olumlu veya olumsuz çağrışımlara sahipken aslında göz kaslarıyla ilgili bir sağlık sorunudur. Tıbbi adı myokim olan göz seğirmesi, genellikle orbicularis oculi adı verilen bir kas olan göz kapaklarındaki kasların istemsiz, tekrarlayan spazmlarıdır.

Oldukça yaygın olduğu için genel popülasyonda tıbbi bir sorun olarak görülmez, ancak uykusuzluk veya yorgunluk haricinde çeşitli göz rahatsızlıklarının bir işareti olabilir. Durum, göz seğirmesi olan kişiler için açık olsa da, bazı durumlarda, göz kapağı diğerlerinin fark edemeyeceği kadar hızlı seğirebilir.göz seğirmesi, göz seğirmesi nasıl olur, göz seğirmesi neden olur

Göz seğirmesi genellikle üst göz kapağında meydana gelir. Bununla birlikte, bunun hem üst göz kapağında hem de koruma sırasında seğirme olarak görülebildiği durumlar da vardır. Sağ göz seğirmesi ile sol göz seğirmesi arasında önemli bir fark yoktur.

Göz seğirmesi genellikle bir veya iki dakika boyunca birkaç saniyede bir meydana gelir. Çoğu durumda, göz kapağı kasılmaları çok hafiftir ve göz kapağında hafif bir çekilme gibi hissedilir. Bununla birlikte, daha şiddetli vakalarda, göz kapaklarının tamamen kapanmasına yetecek kadar güçlü kramplar meydana gelebilir. Bu, blefarospazm denen başka bir durumdur.

Seğirme saldırılarının belirli bir süresi yoktur. Twitch saldırıları birkaç gün içinde gelip gidebilir. Bununla birlikte, haftalarca hatta aylarca seğirme belirtisi olmayabilir. Göz seğirmesi genellikle ağrısız ve zararsızdır ancak günlük hayatta rahatsızlığa neden olabilir.

Göz seğirmesi çoğu durumda herhangi bir tedavi olmaksızın genellikle kendiliğinden geçer. Bununla birlikte, nadir durumlarda, özellikle yüzün diğer bölgelerindeki uzuvların seğirmesi veya kontrolsüz hareketleri aynı anda gözlenirse, gözlerin seğirmesi kronik hareket bozukluğunun erken bir belirtisi olabilir.

Göz seğirmesine ne sebep olur?

Seğirmenin nedeni her zaman kişi tarafından kolayca belirlenemez. Çok nadir durumlar haricinde daha ciddi bir sorunun belirtisi olmadığından genellikle seğirmenin nedeni araştırılmaz.

Göz seğirmesinin ana nedenleri şunlardır:

Uykusuzluk hastalığı

Yorgunluk

Alkol, tütün veya kafein tüketmek

Alerjik reaksiyon,

Göz çevresindeki enfeksiyonlar

Güneş, rüzgar veya toz gibi çevresel faktörler

Kornea çizikleri

Egzersiz stresi

Göz kapaklarında gerginlik, düzensizlikler,

Göz tahrişi ve kuru gözler

Filtrelenmemiş bilgisayar ekranı sürekli ve kesintisiz olarak kullanılır

Kullanılan ilaçların yan etkileri,

Stres,

Seğirmenin kronik, yani kalıcı hale geldiği vakalara “iyi huylu blefarospazm” denir. Bu kronik ve kontrol edilemeyen göz kırpma durumu genellikle her iki gözü de etkiler.

İyi huylu blefarospazm, orta yaş ve üzerinde daha sık görülür. Bu durum kadınlarda erkeklerden daha sık görülür ancak nedeni tam olarak bulunamamıştır.Bununla birlikte, aşağıda listelenen koşulların kasılmalara neden olduğuna inanılmaktadır.

Aşırı alkol ve kafein alımı

Blefarit, yani göz kapağı iltihabı,

Çevresel faktörler (güneş, hava kirliliği, rüzgar ve toz gibi)

Her türlü tütün kullanımı

Işık hassaslığı

Göz iltihabı anlamına gelen konjonktivit

Kuru gözler

Stres

Yorgunluk

Göz seğirmesinin aksine, iyi huylu blefarospazm tedavi edilmezse zamanla kötüleşir ve sonunda görme sorunlarına yol açabilir. Sebep olabileceği sorunlar arasında bulanık görme, ışığa duyarlılık ve yüz spazmı sayılabilir.

Göz seğirmesine ek olarak kızarıklık, şişlik veya alışılmadık akıntı varsa, üst göz kapağı düşüyorsa, her seğirmede göz kapakları tamamen kapanıyorsa, seğirme yüzün diğer bölgelerini etkiliyorsa veya birkaç hafta sürüyorsa danışmalısınız. bir göz doktoru.

Henüz teşhis edilmemiş kornea sıyrıkları da gözün sürekli seğirmesine neden olabilir. Korneanın kaşınmasının gözlerde geri dönüşü olmayan hasara veya göze herhangi bir zarar şüphesine neden olabileceği göz önünde bulundurularak derhal bir göz doktoruna danışılmalıdır.

Göz seğirmesinin komplikasyonları nelerdir?

Göz seğirmesi, çok nadir durumlarda, daha ciddi bir beyin veya sinir sistemi bozukluğunun belirtisidir. Göz seğirmesinin daha ciddi nedenlerden kaynaklandığı her durumda, aynı zamanda başka semptomlar da ortaya çıkar. Göz kapağı seğirmesine neden olabilen beyin ve sinir sistemi bozuklukları şunları içerir:

Hemifasiyal felç olarak da bilinen yüz felci, yüzün bir tarafının aşağıya doğru düştüğü bir durumdur. Bu, esas olarak damarın yüzün bir tarafındaki sinire baskı yapmasından kaynaklanır.

Distoni, beyinden kaslara gönderilen yanlış sinyal sonucunda belirli bir bölgede meydana gelen veya tüm vücuda yayılan istemsiz kas spazmları durumudur.

Servikal distoni, boyun ve omuz kaslarında ara sıra spazmlara ve başın rahatsız bir pozisyona bükülmesine neden olan bir distoni türüdür. Bu spastik tortikollis ve boyun spazmında kendini gösterir.

Multipl skleroz veya kısaca multipl skleroz, merkezi sinir sisteminden kaynaklanan ve bilişsel ve motor problemlerin yanı sıra yorgunluğa neden olan bir hastalık türüdür.

Parkinson hastalığı, uzuvlarda istemsiz titreme, kalıcı kas sertliği, spazmlar, denge sorunları ve konuşma güçlüğüne neden olabilir.

Tourette sendromu, istemsiz hareketler ve istemsiz konuşma ile kendini belli eden bir durumdur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*