Polikistik over sendromu, endometriozis, fallop tüpleri

Hamile Kalınamamasının Sebepleri

Hamile kalmak, bebek sahibi olmak şüphesiz ki her anne için en büyük istek ve mutluluklardandır. Fakat bazen bu mutluluk o kadar da kolay elde edilmemektedir. Gelin hamile kalınamamasının sebeplerine bakalım;

Yumurtlama probleminiz olabilir

Polikistik over sendromu denilen olgu adet sikluslarındaki düzensizliğe bağlı olarak erkeklik hormonlarının fazla salgılanmasına neden olduğu için yumurtlamayı engellemektedir. Özellikle aşırı kilo, obezite ve ya çok zayıf olma, tiroid bezlerindeki düzensizlik de yumurtlamayı engelliyor.

Ne Yapılmalı: İdeal kiloda olmak yumurtlama için önemlilik arz etmektedir. Bu sebepten fazla kilolarınız varsa verin çok zayıfsanız biraz kilo almalısınız. Polikistik over sendromunun olup olmadığı yapılacak tetkiklerle ortaya çıkıyor. Yumurtlamanızda bir problem varsa eğer doktorunuz size uygun tedaviyi önermektedir.

Eşinizde sorun olabilir

Polikistik over sendromu, endometriozis, fallop tüpleriHamilelik problemlerinin yarısı erkeklerdeki kısırlıktan kaynaklanıyor. Çevresel etkenler, yaşam ile beslenme tarzındaki değişiklikler kısırlığın artmasına neden olur. Eşiniz kilolu ve sigara içiyorsa bu durum gebe kalmanızı daha da zorlaşmasına sebep olmaktadır.

Ne Yapılmalı: Eşiniz sperm testi ile sperm sayısını, varsa problemlerini öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte sigarayı da derhal bırakması gerekmektedir.

Yeterli sayıda sağlıklı yumurtanız bulunmayabilir?

Her kadın belirli bir yumurta sayısı ile doğuyorlar. Yıllar geçtikçe bu sayı azalmaktadır. 30 yaşındaki sağlıklı bir kadının hamile kalma ihtimali %20 oranındadır.

Ne Yapılmalı: Aşırı kilolu iseniz hemen zayıflamalı ve sigara içiyorsanız hemen bırakmanız gerekir. Eğer sağlıklı yumurta sayısınız düşükse doktorunuzla görüşürek uygun tedaviyi uygulamayınız.

Endometriozis (çikolata kisti)

Endometriozis rahatsızlığı ise, toplum arasında çikolata kisti olarak da bilinmektedir. Kadındaki düzenli adeti sağlayan rahim içi zar dokusunun rahim dışında, tüplerde, yumurtalıklarda ve ya karın içi zarında yerleşmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Adet dönemlerinde bu rahim dışı bölgelerde kanamalar oluşabiliyor. Bu yüzden tüplerde ve karın zarında yapışıklıklar yada yumurtalıklarda kist oluşabilmektedir. Üreme çağındaki kadınlarda sık sık görülebiliyor. Sancılı ve ya ağır kanamalı adet ağrılarına sebep olmaktadır. Kadınlardaki kısırlık nedenlerinin %15 veyahut %20’si endometriozis kaynaklı oluyor.

Ne Yapılmalı: Endometriozise vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir.

Tüpleriniz tıkalı olabiliyor!

Kadınlardaki fallop tüplerinin hasar görmüş ve ya kapalı olması kısırlık nedenlerinin % 5 yada %10’unu oluşturmaktadır. Tüplerin tıkanmasına, daha önce geçirilmiş bir operasyon, endometriozis ve ya cinsel yolla bulaşan birtakım hastalıklar yol açabilmektedir.

Ne Yapılmalı: Öncelikle tüplerin açık olup olmadığını tespit etmek gerekiyor. Eğer ki, tüpler tıkanık ise spermin yumurtalıklara ulaşıp döllenme şansı olmayacağı için bu durumda tüp bebek tedavisi gerekir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*