hamileliğin aşamaları, hamileliğin evreleri, hamilelerin aşamaları ve çocuk doğumu

Hamileliğin Aşamaları Nelerdir?

Normal şartlarda 28 günlük adet döngüsünün ortasında, adetten 14 gün önce yumurtalıklar döllenmeye hazırlanır, bu döneme yumurtlama dönemi denir. Hamilelik olasılığının en yüksek olduğu dönemdir. Embriyo olarak da bilinen döllenmiş bir yumurta büyümeye başlar.hamileliğin aşamaları, hamileliğin evreleri, hamilelerin aşamaları ve çocuk doğumu

Hamileliğin ilk 12 haftası

Hamilelik belirli semptomlarla ilerler, önce adet görmeme ile kendini gösterir ve daha sonra bazı hormonal değişiklikler meydana gelir. Göğüste hassasiyet. Daha sık idrara çıkabilir ve yorgun hissedebilirsiniz. Artan hormon seviyeleri bağırsak fonksiyonunu yavaşlatarak kabızlığa, mide ekşimesine veya mide ekşimesine neden olabilir. Bu süreçte çocuğun beyni ve sinir sistemi geliştiği için uzmanlar ilk 3 ay folik asit almanın önemini vurguluyor. Ayrıca bu dönemde alkol ve tütün ürünleri kullanmayı kesinlikle bırakmalısınız.

Bebeğin ilk 12 haftası

Gebeliğin 10. haftasında (döllenmeden 8 hafta sonra), embriyonun fetüs olarak bilinen tüm vücut kısımları oluşmuştur. Bebek plasenta yoluyla anneden beslenir. 12 haftanın sonunda bebek ortalama 60 mm uzunluğa ulaşmıştır.

13.-27. Haftalar (2. dönem)

İkinci dönemde hamileliğin kadından kadına farklılık gösterdiği açıktır. Hastalık veya mide bulantısı yok 16-20. birkaç hafta içinde daha net hale gelir. Sırt, uyluk veya pelvis kaslarında ağrı oluşabilir.

çocuğun 2. dönemi

İkinci dönemde bebeğin organları ve iskeleti oluşmaya ve güçlenmeye başlar, böbrekler ve bağırsaklar az da olsa çalışmaya başlar. 19. haftaya gelindiğinde bebeğin sesleri ultrason taraması ile duyulabilir ve tarama sırasında cinsiyeti belirlenebilir.

28.-40. Haftalar (son dönem)

Bu dönemde mide ve göğüs iyi büyür, ciltte çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar genellikle bebek doğduktan sonra düzelir. Büyümüş bir rahim, annenin ciğerlerini zorlayabilir ve ekstra ağırlık vücudu yorabilir. Bazı kadınlar, özellikle 37 haftada, son zamanlarda uyumayı zor bulabilir. Hamileliğin sonlarına doğru, bebeğin büyümesi mesaneye baskı yapar ve bu da idrara çıkmanın artmasına neden olur. Doğum yaklaştıkça yanlış kasılmalar (Braxton-Hicks kasılmaları) oluşmaya başlar, bunlar orta şiddette, ortalama 25 saniye süren, anne ve bebeği doğuma hazırlayan kasılmalardır.

Çocuğun son dönemi

Bu dönemde çocuğun akciğerleri olgunlaşır, ancak yalnızca düzgün çalışmayan solunum hareketleri yapılır. Bir bebeğin 32 hafta sonra ortaya çıkabilecek erken doğumda hayatta kalma olasılığı çok daha yüksektir. Bu dönemde yağ dokusu oluşur ve saçlar, tırnaklar, iç ve dış gözler ve diş etleri gelişir.

Hamilelikte kilo alımı

Kilo alımı kadından kadına değişir ama bu hamileliğin en doğal dönemlerinden biridir. Ancak ülkemizde yaygın olan “iki kişisiniz, iki öğün yemek yemelisiniz” şeklindeki yaygın inanış faydalı değildir ve kalıcı kilolara neden olabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde sağlıklı ve düzenli beslenebilmeniz için bir doktor ve beslenme uzmanının desteğini almanız faydalı olacaktır.

Hamilelik sırasında kilo alımı;

Gelişmekte olan bebeğin plasentasını ve amniyotik sıvısını besler,

Bu rahim ve göğüslerin büyümesini ve doğuma hazırlanmasını sağlar,

Kan dolaşımını düzenler,

Vücudun su tutma kapasitesini arttırır,

Bu da esansiyel yağ birikimine katkıda bulunur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*