İç Ve Dış Apse Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnsan vücudunun dış ve ya iç bölümlerinde cerahat yapan mikropların dokuyu parçalayarak meydana getirdikleri oluşuma apse denmektedir. Apseler vücudun dış yüzeyinde olunca şişlik, kızarıklık ile sıcaklık hissine neden olur. O bölge ve etrafı için son derece ağrı oluşturan bu yarayı ellediğinizde, içerisinde sıvı cerahatin de hareket ettiğini hissedilmektedir. Herhangi bir apse olgunlaşmadan önce daha çok ağrı yapar ve daha serttir. Belli bir süre sonra olgunlaşır ve daha sonra birikintiyi daha fazla tutamayan yara patlamaktadır.

Tedavi yolları

Pek çok apse türünün tedavisi en iyi sonucu alabilmek için cerrahi olması gerekir. Bu cerrahi işleme de tıpta ‘apse açmak ‘ denilir ve cerrahi işlemler ile içi açılarak temizlenen bir apsenin iyileşmesi bazen aylar sürebiliyor. Bir apse kendi kendine patladığında ve ya cerrahi yöntemlerle dışarı çıkarıldığında ortaya sarı ve yeşil renk karışımı bir iltihap çıkmaktadır. Bu sıvı kesinlikle etrafa temas etmemeli ve ele değdi ise hemen yıkanmalıdır. Cerrahi olarak da kesinlikle bir pamuk ve ya gazlı bez üzerine boşaltılması gerekir. Sivilcelerden çok daha tehlikeli olan bu apse sıvılarının temas ettiği bez ya da pamuk yakılarak yok etmelisiniz.iç apse nedir, dış apse nedir, iç apse ve dış apse hakkında bilinmesi gerekenler

Tedavi uygulama yolları?

Apseler cerrahi işlemden öncelikle etrafındaki mikrop ve bakterilerin öldürülmesi için %70 alkol ile %30 tentürdiyot karışımı bir sıvıyla temizlenmelidir. Böylelikle cerahatin farklı mikroplar kaparak daha da kötüleşmesi engellenmektedir. En son olarak da sterilize edilmiş ve bistüri ismi verilen cerrahi bıçaklarla açılmalıdır. Apseleri ev ortamında iğne ve benzeri steril olmayan aletler ile patlatmak doğru olmaz.

Apseler kendiliğinden geçer mi?

Pek derin olmayan apseler temizliğine önem verildiğinde genellikle kendiliğinden geçmektedirler. Fakat derin olanlarda ilk olarak antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Eğer kesin bir sonuç alınamazsa cerrahi operasyon gereklidir.

Apse hangi hastalıklara sebebiyet verir?

Apse derinin hemen altında meydana gelen bir iltihaplanma ve içerisinde çeşitli virüsler barındırmaktadır. Eğer ki, herhangi bir nedenle bu iltihap kana sirayet edecek olursa sepsis hastalığı meydana çıkabilir. Titreme ile yüksek ateş ile kendini gösteren bu hastalık kalp ve beyinde ciddi hasarlara yol açarak öldürücü olabilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*