idrar kaçırma, idrar kaçırma nedenleri, idrar kaçırma tedavisi

İdrar Kaçırma Neden Olur?

İdrar kaçırma Nedir?

 Kişiler bebeklikten itibaren idrar ve dışkısını kontrol etmeyi öğrenmektedir. Böbrekler kandan dışarı atılması gerekli olan maddeleri süzüp, idrarı oluşturur. Oluşan idrar, idrar torbasında toplanmaktadır. İdrar torbası dışa bir kanal ile açılır. Kapı görevi gören bu kanalın kontrolü kişilerin elindedir. İdrar kaçırmada bu kontrol ortadan kalkmış olur. Böylece kişilerin isteği veya kontrolü dışında idrarı dışarı boşalır.idrar kaçırma, idrar kaçırma nedenleri, idrar kaçırma tedavisi

  İdrar Kaçırma Neden Olur?

 İdrarlar mesane de yani idrar torbalarında depolanır. Eğer kişinin mesane kasları zayıf ise depo hacimleri azalır. Böylece kişiler sık sık idrar yapmak zorunda kalır. Bazen de hacim birden bire artar ve tuvalet imkanı yoksa idrar kaçar. İdrar torbası depolama görevini yitirmiş olur. Her idrar dolduğu zaman boşaltılması gerekir. İdrar kaçırma bazen de idrar torbasının aşırı dolarak, taşması ile olur. İdrar torbalarının dolduğu haber vermekte olan sinirlerin hasarlanmasıyla doluluk algılanamaz ve idrar kaçar.

 Şeker hastalığı ve diğer sinir hasarına sebep olan hastalıklar da bu duruma yol açar. Kasların zayıflaması, gebelik, doğumlar, kilo alımı, destek dokularının azalması, menopoz da olup östrojenin kan akımını sağlayamaması ile öksürme, hapşırma, gülme vb. karın kasları ile yapılan her harekette idrar tutulamaz hale gelir. Basınç ile oluşan idrar kaçırmalarına stres tipi idrar kaçırma denir. Buradaki basınç kelimesi zorlama anlamındadır.

 Sıkışmayı tuvalete yetişememe durumu takip ettiği zaman idrar kaçırarak kişiler sıkışma tipli idrar kaçırmaya maruz kalır. Kadınlarda olan sistit, erkeklerde prostatit, mesanede taş olması, iyi huylu prostatların büyümesi, prostat kanseri tedavileri, multipl skleroz, parkinson gibi kas ve sinir sistemlerini etkileyen hastalıklarda sıkışma tipi idrar kaçırmaya sebep olur. Mesane kaslarının zayıflamalarına bağlı olarak gelişen stres tipi kaçırma ile mesane kaslarının aktif çalışmasından kaynaklanan sıkışma tipli kaçırma belirtileri birarada yaşandığı zaman buna karışık tip kaçırma denir.

  İdrar Kaçırmanın Tedavisi Var mı?

 İdrar kaçırma ne tip veya ne sebep ile olursa olsun, doğru tanı ile gereken tedavi sağlandığı zaman yaşam kalitesi düzenli hale gelebilir. İdrar kaçırmanın tedavisinde ameliyat dışında lazer uygulamaları ile de olumlu sonuçlar alınabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*