kırışık kremi içeriği, kırışıklık kremlerinin içeriği, kırışıklar için kullanılan kremler

Kırışıklık Kremlerinin İçeriği Nasıldır?

Zaman geçtikçe cildimizde birçok şey gibi gençliğini ve tazeliğini kaybeder.  Kurumuş bir toprak misali hayatın çizgileri özellikle yüzümüzde kendini göstermeye başlar. Kolajen miktarının azalmasıyla ciltteki kırışıklıklar artar özellikle göz ve dudak çevresi, alın bölgesi en çok etkilenen kısımlardır. Bu nedenle kullanılan kırışıklık kreminin içeriği kullanılacağı bölgeye göre farklılıklar göstermelidir. Genellikle vitaminler ve özel formüller ile antioksidan özellikleri arttırılmış kırışıklık kremleri üretilir.kırışık kremi içeriği, kırışıklık kremlerinin içeriği, kırışıklar için kullanılan kremler

Göz çevresi yüzümüzdeki en hassas bölgelerdendir.  Günlük hayatımızdaki mimiklerimiz ve cildin esnekliğinin azalması ile göz bölgesi kırışıklıkları artmaktadır. Özellikle A vitamini içeren formüller kullanılmalıdır. Bunlara retinoid ve retinol denilmektedir. Retinoid yoğun, retinolse daha az A vitamini içerir.

Dudak çevresinde ortaya çıkan kırışıklıklar yapılan yanlış epilasyon ve kişinin uyuyuş şekline bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Flavonoid içeren kremler kullanılır. Flovonoid bitkisel içerikli bir formüldür ve bitkilerin kökleri yardımıyla elde edilirler. Ayrıca yeşil çay özleri ve E vitamini kremin içeriğini zenginleştirmektedir.

Alın bölgesi kırışıklıkları genellikle kaşlarımızı çattığımız için ortaya çıkar ve üretilen kremlerde DHEA hormonu ve C vitamini kullanılmaktadır.  DHEA hormonu böbreküstü bezlerinde salgılana bir hormon olmasına rağmen laboratuar ortamında da üretilebilmektedir. Soya ve tatlı patatesten yararlanarak elde edilebilir.

Genel olarak yüz için kullanılanlarda lipozom, plesanta, propolis ve aloe vera özlü kremler kullanılır. Yumurta akı etkili bir plesanta olarak kremin formülünü güçlendirir.  Propolis bal arılarının ürettiği bir maddedir. Arıların bitkilerden topladığı özleri içerir.

Kişinin cilt tipide kırışıklık kreminin içeriği etkileyen faktörlerdir. Kuru ciltler yağlı ciltlere göre daha da problemlidir. Yağlı ciltler daha nemli olduğundan daha geç kırışırlar. Kuru ciltlerin kullanacağı ürünlerin nemlendirme özelliği de olmadır. Ayrıca çeşitli bitkilerin yağlarından ve bazı hayvanların salgılarından da faydalanılır. Ceviz, badem, avokado, jojoba ve elma gibi bitkilerin yağları ve salyangoz özü en çok kullanılanlardandır.

Güneşin etkileri de göz ardı edilmemelidir. Kırışıklık kremlerinin güneş koruyucu etkisi de bulunmaktadır. Çinko oksit ve titanyum dioksit kullanarak en az SPH 15 ve üzeri güneş koruma formülü içerir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*