Kış aylarında çocuk sağlığı

Son günlerde havanın artık kendini göstermesi maalesef çocuklarımızı bir hayli fazla etkilemektedir. Genel olarak çocuklarımız mevsim geçişlerinde pek çok farklı hastalık ile boğuşurken, kış aylarında çocuk sağlığı dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Kış mevsiminde, çocuklar, havaya daha fazla direnç göstererek normal olarak güçsüz düşmektedir. Bu durumda da bir takım hastalıklar kendini gösterirken, vücut enfeksiyona yakalanma riski daha da yükselmektedir. Bu mevsimlerde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunurken, bazıları ise şunlardır.kışın çocuk sağlığı, kışın çocuklarda dikkat edilmesi gerekenler, çocuklara kışı sağlıklı geçirtme

Kış aylarında dikkat edilmesi gerekenler

  • Elbette ki kış aylarında, soğuk havanın etkisi bir hayli fazladır. Bu durumdan kaynaklı olarak, soğuk günlerde çocuklarınızı ne üşütün ne de terletin. Bunun için de gayet normal olarak ne çok sıkı giyim ne de çok rahat bir giyim gerçekleştirilmelidir. Kıyafet seçimlerinde pamuklu ve sağlıklı iç çamaşırları tercih edilmesi gerekirken, içeriğinde kimyasal bulunan iç çamaşırlarından kaçınmak, çocuklarınızı terletmemek adına sizlere yardımcı olabilecektir.
  • Kalabalık ortamlarda çok aşırı zaman geçirmelerini engellemek yine hastalıkların yayılma oranını azaltacaktır. Okul ve kreşler bu durumda maalesef çok etkili olsa da, o mekânlardan eve dönüş yaptıklarında, temizliklerinin yapılması, kıyafetlerinin değiştirilmesi hastalıkların bir nebzede olsa engellenmesinde yardımcı olacaktır.
  • Uyku düzeninin yine hastalıkların açısından etkili olduğu bilinmektedir. Uykusunu alamayan çocukların, diğer düzenli olarak uygu gerçekleştiren çocuklara göre daha fazla hastalanma riskleri bulunmaktadır. Vücut direnci uyku ile doğru orantılı olurken, uykuyu tam anlamı ile alabilmek, hastalıkların önüne geçebilecektir.
  • Grip enfeksiyonlarından korunabilmek için, doktorların tavsiye ettiği dönemlerde grip aşısı uygulamaları gerçekleştirilmelidir.

Kış aylarında beslenme

  • Dengeli beslenme düzeni, çocuklarımızın hastalıklardan korunma konusunda oldukça etkilidir. Bol bol sıvı tüketmek, süt ve süt ürünleri, meyve ve sebze, protein ve elbette ki yeteri miktar karbonhidrat almak çocuklarımız için büyük önem taşıyor.
  • Alınması gereken vitaminler arasında olan A vitamini, vücut direncini yükseltirken, yine C vitamini de oldukça faydalıdır. Bununla birlikte, Demir, Selenyum desteği çocuklarımıza kış mevsiminde destekçi olabilecektir.
  • Bebeklerimizin ilk doğdukları aydan itibaren, 6 ay içerisinde anne sütünün önemi bilinmeli ve 6 aydan sonra besin takviyeleri ile birlikte anne sütü yine devam ettirilmelidir. Böylelikle büyüdüklerinde kış aylarında hastalıklara karşı koruyucu bir kalkan özelliği sunulmuş olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*