kolon kanseri riski, kolon kanseri tedavisi

KOLON KANSERİ RİSKİ GİTTİKÇE ARTIYOR

Kanser insanlığın karşılaştığı en büyük problemlerden biridir. İnsanlık açısından yarattığı büyük probleme bilim adamları halen çözüm aramakta ama bazen hiç bir şekilde tedavi mümkün olmamaktadır.

Son yıllarda artış gösteren kanser tiplerinden biride kolon kanseridir. Kolon kanseri diğer bir ismi ile kalın bağırsak kanseri anlamına gelmektedir. Kolon ve rektum yapısı kalın bağırsağı oluşturan 2 ana birimdir. Oldukça uzun olan bu yapının son 20 cm’lik kısmı rektum ince bağırsaklara kadar olan kısım ise kolon kısmıdır. Kolonla rektumun birleştiği noktaya ise sigmoid kolon ismi verilir. Kısmen sindirilen besinler ince bağırsaktan kolona gelir ve kolon su besin ve mineralleri ayırır geri kalanını dışkı şeklinde depolar. Kolon kısmından başlayan kansere kolon kanseri denilmektedir. Kolon kanseri kalın bağırsağın iç yüzeyini örten yapıda meydana gelmektedir. En sık görülen ilk 5 kanser tipinin içerisinde kolon kanseri de bulunmaktadır. Yaş olarak 50 yaşın üzerinde daha çok sıklıkla görülmektedir. Kadın ve erkek açısından görülme sıklığı bakımından fark bulunmaz. Kolon kanseri dış kısma çıktığında önce lenf bezlerine bulaşır ve sonrasında karaciğer gibi iç organlara dahi sıçrayabilir.kolon kanseri riski, kolon kanseri tedavisi

 • KOLON KANSERİRİSKİ OLUŞTURAN FAKTÖRLER:

Diğer ismi ile kolektral kanser olarak görülen bu hastalığın sebebi halen bilinmemektedir. Yalnız bazı durumlar bu kanseri tetikleyen unsurlar olarak göze çarpmıştır.

 • -Yaş:bu kanser tipine genellikle yaşlılarda daha sık rastlanmaktadır. Hasta olanların %90 gibi büyük bir oranı 50 yaş üzerindedir.
 • -Polipler:Polip iyi huylu bir tümör çeşididir. Kolon veya rektumun iç bölgesinde oluşur. 50 yaş üstü insanlarda yaygın olarak görülür. Bazı polipler sonradan kötü huylu kolon kanserine çevirebilir. Bu durumda polipler ameliyatla alınarak kolon kanseri riskini azaltmaktadır.
 • -Ailede bir bireyin kolon kanseri geçirmiş olması:Bir kişinin ailesinde herhangi bir kan bağı bulunan akrabasında bu kanserin görülmesi risk etmeni oluşturur. Bu sebepten dolayı genç yaşta kolon kanseri olanlar sıklıkla bulunmaktadır.
 • -Genetik deformasyonlar:Genetik olarak oluşan bazı deformasyonlar kolon kanseri riskini artırmaktadır. Özellikle HNPCC adı verilen genetik bozukluklar sonucunda oluşan kanser riski %75 gibi bir oranla oldukça yaygın olmaktadır. APC adında bir gebin deformasyonu sonucu oluşan FAP rektum ve kolonla karakterize olan oldukça nadir bir durumdur.
 • -Önceden kolon kanseri hastalığı geçirmiş olmak:Öncesinde böyle bir hastalığa yakalanıp tedavi olan kişide sonrasında da tekerrür ettiği gözlemlenmiştir. Kadınlarda da yumurtalık meme ve rahim kanseri olanlar için risk artış göstermektedir.
 • -Chorn hastalığına yakalanmak:Bağırsakta oluşan bu iltihap hastalığı kişinin normal topluma göre 10 kat daha fazla riske sahip olduğu anlamına gelmektedir.
 • -Diyet:Hayvansal besinlerden uzak olarak minarel ve lif eksikliği yaşayan kişilerde risk etmeni artmaktadır. Yine meyve ve sebze bakımından yeterli beslenemeyenler için tehlike oluşmaktadır.
 • -Sigara kullanımı:Sigara içen bireylerde polip ve kolon kanseri riski diğerlerine göre oldukça fazladır.
 • KOLON KANSERİNDEN KORUNMA YOLLARI:

Kolon kanserinden korumadan ziyade risklerini azaltmanın yolları bulunmaktadır. Egzersiz yapmak lifçe zengin yağca düşük oranlı besinlerle beslenmek sigara ve alkol kullanmamak aşırı kilo veya aşırı zayıflıktan kurtulmak ile riski azaltabilirsiniz.

 • KOLON KANSERİBELİRTİLERİ:

– Vücutta bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler.
– Sürekli olarak ishal kabızlık ve tam rahatlamama hissinin olması.
– Dışkıda ortaya çıkan kanamalar.
– Karın bölgesinde oluşan anormallikler (şişkinlik ağrı gibi).
– Sürekli olarak yorgun hissetmek.
– Normalden daha ince bir dışkı çıkarmak.
– Bir neden yokken istemsiz olarak kilo kaybı yaşanması.
– Bulantı ve kusma durumları yaşama.

Kalın bağırsak kanserinin belirtileri evrelerine göre değişmektedir. Hastanın dışkılamasında olan değişikliklerden hastanın tıkanma dolayısı ile dışkılayamamasına kadar pek çok problem ortaya çıkabilmektedir.
Kalın bağırsakla ilgili ilk belirtiler aslında çok belirgin değildir. Normal bir ishal veya normal bir kabızlık veya gaz probleminin yaşanması normal olarak gelebilmektedir. Bundan dolayı kontrole gidilmez. Sonraki aşamalarda artık bağırsak tıkanmaya ve patlamalar sonucunda kalın bağırsakta bulunan zararlı atıklar içeri yayılmaya başlamaktadır. Bağırsakta bu tip bir tıkanma olmasının nedeni bağırsak duvarının tümör nedeni ile gittikçe büyümesidir. Bağırsak büyüdükçe tıkama ortaya çıkarır. Bu son aşama artık hastaya kendini belli eder ve bu aşama en zararlı olan aşamadır.

 • KOLON KANSERİİÇİN TANI KOYULMASI:

Kolon kanseri az öncede belirttiğimiz gibi ilk zamanlarında çok belirgin belirtiler vermemektedir. Bundan dolayı hasta ancak son aşamalarında rahatsızlık hissederek hastaneye başvururlar. Erken tanı her kanserde olduğu gibi kolon kanseri açısından da bir tedavi imkanı sunmaktadır. Bu yüzden 50 yaş üstü herkesin düzenli olarak doktorda muayene olması yararlı olacaktır. Erken teşhis sayesinde ameliyata gerek kalmayacaktır.

 • KOLON KANSERİTEDAVİSİ:

Kolon kanseri için pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Yapılan evrelemenin hangi aşamada olduğunu göstermesine göre tedavi yöntemi seçilir. Başlıca tedavi yöntemleri cerrahi radyasyon ve kemoterapi tedavisi gelmektedir. Tedavi için tümörün yerleşim yeri yan etkileri hastalığın evresi seçim yollarını oluşturmaktadır.
Kolon kanserinin en çok tercih edilen ve kolay olan yöntemi cerrahidir. Cerrahi olması için kanserin diğer organlara sıçramaması gerekmektedir. Cerrahi ile kolon kanseri bulunan bölge bir miktar sağlam parça ile çıkarılır.

Kemoterapi ise bu kanser tipinde ilaç tedavisi olarak yapılmaktadır. Kullanılan ilaçlar kanser hücrelerini öldürmektedir. Bu tedavi tipi radyasyon yöntemi ile birliktede kullanılabilmektedir.

Kullanılan diğer bir tedavi yöntemi ise radyasyon tedavi tipidir. Bu yöntemde kansere neden olan tümörler yüksek ısılı ışınlar ile tahribata uğratılır. Bu yöntem genellikle ameliyat öncesi tümörün küçültülmesi veya ameliyattan sonra tümörün nüksetmesini önlemek için kemoterapi ile birlikte kullanılır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*