koşudan sonra yemek tüketimi, koşu sonrası beslenme, koşudan sonra yenilebilecekler

Koşudan Sonra Ne Yenmesi Gerekir?

Kardiyo egzersizleri fazla kilolarınızdan kurtulabilmek için, koşudan sonra yedikleriniz, vücudunuzun direncini korumak ile günün geri kalanında aşırı yorgunluk ve kas ağrısı yaşamamanız için önemli bir konudur. Genel olarak koşudan ve ya ağır egzersizlerden sonra karbonhidrat bakımından zengin gıdaları tüketmenin iyi olduğu düşünülmektedir. Fakat bu tamamen doğru değildir. Çünkü koşu sonrası uzmanların önerisi, karbonhidrat ile proteinin dengelenmesi yönünde olur. Özellikle toz şeklinde satılan sporcu takviyeleri yerine, doğal gıdalar tüketmek size daha çok fayda getirir.koşudan sonra yemek tüketimi, koşu sonrası beslenme, koşudan sonra yenilebilecekler

Protein ile Karbonhidrat: Koşunuzdan sonra karbonhidrat ve proteinin dengelenmesi, vücudun gücünü yeniden inşa etmek ve kas ağrılarından korunmak adına önem taşıyor. Protein kas gelişimi için gereklidir ve uzun dönemli enerji depolanmasını sağlamaktadır. Koşu sonrası proteinli gıdalar tüketmek enerjinizi kısa sürede geri kazanmanıza yardımcı oluyor.

30 Dakikalık Kısa Bir Koşu Sonrası: 30 dakika ya da 3-4 kilometre koşarsanız çok fazla kalori yakmadığınız için ve kaslarınızı çok yormadığınız için fazla bir şey yemenize gerek kalmıyor. Fakat eğer ki, koşudan sonra gerçekten kendinizi aç hissederseniz yüksek oranda lif içeren sebze ve ya meyvelerden tüketmeye çalışmalısınız. Bir adet elma iyi bir seçim olacaktır.

45 Dakikalık Koşu Sonrası: Bazı koşucular ve ya özellikle hafta içi spora vakit ayıramayanların en çok tercih ettiği koşu süresi 45 dakika oluyor. 45 dakikalık koşu sonrası kepekli ekmekle hazırlanmış sebzeli sandviç, haşlanmış tavuk göğsü ya da balık tüketebilirsiniz. Bunların yanında bir miktar esmer pirinç yemek vücudunuz için gereken karbonhidratı sağlayacaktır.

Uzun Bir Koşudan Sonra: 1 saat ya da daha uzun sürelerde koşuyorsanız koşudan hemen sonra, 30 dakika içinde karbonhidrat almanız önerilir. Bu 30 dakika içinde sporcu içeceği ve ya enerji barı tüketilmelidir. Protein karbonhidrat dengesini korumak için koşudan sonra 1 saat içinde 4 te 1 oranında protein içeren tam bir öğün yenilebilir.

Protein Barları: Yüksek miktarlarda protein içeren, sporcular için özel olarak üretilen protein barları koşu sonrası ideal bir atıştırmalık olarak kullanabilirsiniz. Bu barlar proteinin yanı sıra yeterli miktarda karbonhidrat da içeriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*