Kredi kartı kullanımı, kredi kartı kullanmanın riskleri, kredi kartı kullanmak riskli mi

Kredi Kartı Kullanmanın Riskleri Nelerdir?

İnsan harcadıkça daha mutlu olur, çünkü harcamak özgürlük veren bir şeydir. Ne yazık ki herkesin harcayabileceği kadar bol parası olmaz. Böyle bir durumda gerekli olan şeyleri en azından taksitle satın almak adına insanlar kredi kartı kullanmaya başvururlar. Kredi kartı mantıklı bir şekilde kullanıldığında elbette çok güzel bir şeydir. Lakin, kullanmayı bilmeyen kişilerin elinde kredi kartı bir saatli bombadır. Limiti kadar patlayan bu bombalar zaten dar gelirli olan kişilerin başına bir hayli dert olabilmektedir. Kredi kartı kullanmanın avantajlarını saymaya kalkarsak en güzel yanlarının harcamaları taksite bölmesi ve olmayan par aile bir şeyler satın alınmasını sağlaması diyebiliriz. Kredi kartı kullanımı, kredi kartı kullanmanın riskleri, kredi kartı kullanmak riskli mi

Kredi kartı kullanmanın risklerine gelecek olursak da borç ödeyemeyerek icralık dahi olunabileceğini belirtmek gerekir. Kredi kartı kullanacaksanız aylık gelirinizi ve giderinizi hesaplayın. Eğer geliriniz ile giderinizi hesapladığınızda aralarında pek fark olmadığını görüyorsanız kredi kartı kullanmaktan uzak durun. Çünkü zaten geliri giderini ancak idare eden birinin başına bir de beklenmedik bir olay gelip de maddi harcama yapması demek kredi kartının ödemesini yapamaması demektir. Kredi kartınızı ödeyemezseniz borcunuzdan dolayı icralık olabilir, psikolojik baskı altına girebilirsiniz.

Maddi olarak sıkıntıya düşmek de kredi kartı kullanmanın en yaygın kötü yanlarından biridir. Kredi kartıyla olmayan para harcandığı için haliyle zamanı geldiğinde geriye ödenmesi gerekir. Geri ödeme zamanı geldiğinde borcunuzu ödemek için cebinizdeki paradan feragat etmeniz ve harcama yapmak yerine borç ödemeniz gerekecektir. Harcarken mutluluk veren kredi kartı ödeme dönemi geldiğinde cebinizden paranızı alacağı için mutsuzluk sebebiniz olacaktır.

Kredi kartı dolandırıcılarının eline düştüğünüzde ise sizin bakiyeniz ile onlar harcama yapar, fatura size kesilir. Bu kanunen her ne kadar suç olsa da giden sizden gittikten sonra kredi kartı dolandırıcılarının bulunması hiçbir şeyi değiştirmez. Kredi kartı kullanmanın bir diğer riski de budur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*