makyaj malzemeleri, makyaj malzemeleri kullanım süresi ne kadar

Makyaj Malzemeleri Kullanım Süreleri

Kozmetik ürünlerden kötü kokuyor ve rengi değişmişse uzak durun. Kutu altındaki son kullanma tarihlerine dikkat etmekten başka, diğer püf noktaları da sizinle paylaşmak istiyoruz:

Makyaj Malzemeleri Kullanım Süreleri

Bir kampanyayla sürekli kullandığınız ruj ya da rimel gibi makyaj ürünlerini alıp, saklamak çok akıllıca bir iş değildir. Çünkü aldığınız her ürününün belirli bir dayanma süresi var. Ürünü açıp, kullanmaya başladıktan sonra bakteriler ve ısı-ışık etkenleri, makyaj ürünlerini olumsuz yönde etkileyebilir. Kremin içerdiği sıvı miktarı, dayanma ve mikroorganizmalara karşı direnci düşürür. Yani su oranı yüksek bir kreme göre yağ oranı yüksek kremler daha dayanıklıdır. Makyaj malzemeleri, kullanım süresini aştığında, çok sıcak ve aydınlık yerde muhafaza edildiğinde hemen bozulmaya başlar. Durum böyle olunca yapmanız gereken hemen onları atmak ve yerine yenilerini almaktır. İşte hangi ürünlerin çöpe atılıp, hangilerinin kullanılabileceği;makyaj malzemeleri, makyaj malzemeleri kullanım süresi ne kadar

Ruj: Rujların ömrü 2-3 yıl arasındadır. Yaz ayları gibi çok sıcak zamanlarda ruj yüzeyinde su kabarcıkları oluşabilir, bu çok normaldir. Kuruyan bir rujunuz varsa üzerine parlatıcı sürerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Çok kurumuş ise de çöpe atın.

Fondöten: 2-3 yıl süresince açılmadığı takdirde dayanabilmektedir. Fondöteniniz dibe çöküp, üzerinde yağ tabakası oluşmuşsa, biraz sallayıp, tekrar eski haline getirebilirsiniz. Kullandığınız bir fondöten süngeri varsa bunu her kullanımdan sonra yıkamalı ve itinayla saklamalısınız.

Göz Kalemi: Likit göz kalemlerinin, rimeller gibi içine hava girebileceğinden dolayı ömürleri çok kısadır. Açıldıktan sonra uzun süre kullanılmayanların ise kuruma riski yüksektir. Normal şartlarda kalemlerin dayanma süresi üç yıldır.makyaj-malzemeleri

Pudra: Allıklar gibi uzun ömürlüdür. Sadece kompakt pudralar hava alırsa, kuruyabilirler.

Gözaltı Kapatıcıları: Dayanma süreleri 1-2 yıldır. Kompakt şeklinde olanlar daha çabuk kurur ve kullanılamaz.

Allık: Uzun müddet suya dayanıklılar kullanılabilir. Aşırı sıcaktan kuruyan olursa hemen çöpe atılmalıdır.

Far: 1-2 dayanma süreleri vardır. En belirgin bozulma özelliği göz kapağına dağılmamasıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*