manyetik kilit, manyetik kilit kullanımı, manyetik kilit kullanım alanları

MANYETİK KİLİT NEDİR?

Gün geçtikçe ev ve işyerlerinin ya da ortak kullanıma açık otel, alışveriş merkezi, kamu kuruluşları gibi yerlerin güvenliğini sağlamak ve sağlayabilmek hem daha zor hem de daha önemli bir mesele halini almaktadır.manyetik kilit, manyetik kilit kullanımı, manyetik kilit kullanım alanları

Normal kapı kilitlerinin güvenlik anlamındaki eksiklikleri yeni kilit sistemlerinin üretilmesine yol açmıştır. Bu sistemler arasında elektrikli kilitler, manyetik kilitler, parmak izi, kart girişi isteyen kilitler sayılabilir. Bu sistemler binalara giriş çıkışı kontrol etme, kısıtlama ve takip etme imkânı sağlamaktadır. Bunların istendiğinde bilgisayar ile bağlantısı kurulabildiğinden saat kaçta kim gelmiş kim gitmiş hepsi kaydedilebilmektedir. Güvenli olmalarının yanı sıra kullanışlı olmaları ile de bu sistemler klasik kilit sistemlerine iyi bir alternatif olmaktadırlar. Mıknatıslı kilit diye de adlandırılan manyetik kilitlere enerji verildiğinde kilit karşılığına yapışır ve enerji kesilene kadar da kendini salmaz. Klasik kilitlerden önemli bir farkı da kapı bırakıldığında mıknatıs özelliği nedeniyle karşılığına yapışıp kilitlenmesidir. Örneğin klasik kilitli apartman kapılarından bu özellik bulunmaz ve kapıyı sert bir şekilde kapatmak gerekir.

 Ayrıca mıknatıslı kilitlerde kapının yeniden kilitlenme süresi de ayarlanabilir. Düğmeye basıldığı anda kilit kendini bırakır fakat kapıdaki kişi herhangi bir nedenle içeri girmezse ve dışarı çıkmazsa kapı yeni biri gelene kadar açık kalmaz. Ne kadarlık süre ayarlandıysa mesela 5 saniye gibi, bu süre bittiğinde kapı otomatik olarak tekrar kilitlenir. Her türlü bina ve kapı çeşidi için kullanılabilen bu manyetik kilitler ile güvenlik sorunu ortadan kalkmış olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*