maydanoz nelere iyi gelir, maydanozun yararları nelerdir, maydanozun sağlığa etkisi

MAYDANOZUN FAYDALARI NELERDİR?

Akdeniz bitkisi olan maydanoz ülkemizde en çok salata yapımında kullanılır. Çok uzun zamanlardan bu yana maydanozun sağlığa çok yararlı bir bitki olduğu bilinmektedir. Maydanozun içerisinde en çok A vitamini bulunmaktadır, A vitamin dışında K ve C vitaminleri de bulunmaktadır. Çok az yağ içermektedir. Fakat zengin kalori miktarına sahiptir. Demir ve kalsiyumumu vücudumuza gerekli depoyu sağlayabilecek kadar içinde barındırır.maydanoz nelere iyi gelir, maydanozun yararları nelerdir, maydanozun sağlığa etkisi

Maydanoz Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Maydanoz özellikle sindirim sistemine faydalıdır. Buna bağlı olarak da, böbrek taşına, bağırsaklara ve idrar yolu enfeksiyonlarına çok iyi gelir. Bunlar dışında astım, bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olanlarda maydanozu tüketmelidir. Maydanozun yararları arasında en önemlisi kanser riskini azaltıyor olmasıdır. Günümüzde çok sık rastlanan ve maalesef üzücü sonuçlar doğuran bu hastalığın riskini azaltması büyük bir faydadır. Maydanozun kalp sağlığına olan faydaları yanında damarları koruyan özelliği de bulunmaktadır. Maydanozun cilt problemlerine karşı da faydası vardır. Ciltte oluşan akne ve sivilce gibi cilt problemlerini önleyici etkiye sahiptir. Maydanoz ayrıca kabızlığa çok iyi gelmektedir. Kabızlık dışında bağırsakta oluşan kurtlarında yok olmasını sağlar. Maydanoz saça uygulandığında saç dökülmesini önlemektedir. Maydanozun yararları arasında romatizma ve eklem ağrılarına iyi geldiği de söylenebilir. Son olarak maydanoz ruh sağlığına iyi gelerek, rahat ve huzurlu uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Maydanoz Nasıl Kullanılır?

Maydanoz salata başta olmak üzere yiyecekler ile birlikte kullanılabileceği gibi tek başına da yenebilmektedir. Sağlık için kullanımlarda en çok kullanım şekli çay şeklindedir. Maydanoz çayı, kurutulmuş maydanoz yapraklarından hazırlanabileceği gibi taze maydanozla da hazırlanabilir. 2 tutam kıyılmış maydanoz, 1 bardak için yeterli seviyede olacaktır. Suyu kaynattıktan sonra sıcak suyun içine maydanozu ilave ederek 5 dakika sonra içebilirsiniz. 5 dakika bekletmez size acı bir tat gibi geldiyse 2 – 3 dakikaya indirebilir ya da çay içerisine bal veya limon katabilirsiniz. Antioksidan etkiye sahip olan maydanoz çayını zayıflamak isteyenler kullanabilir. Maydanoz çay olarak hamilelikte kullanılmamalıdır. Emzirme dönemi hakkında yeterli kadar bilgi bulunamadığı için doktorunuza danışmadan emzirme döneminde de tüketmemeniz yararınıza olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*