meme kanseri, meme kanseri tedavisi, meme kanseri tedavisi yapımı

Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri

Meme kanseri tedavi yöntemleri – Pek çok uygulama meme kanseri tedavisinde kullanılabilir. Modifiye radikal mastektomi (meme dokusu ve koltuk altı lenf bezlerinin alınması), segmental (kısmi) mastektomi ve sentinel lenf nodu biyopsisi/aksiler diseksiyon ve benim ekibimin önerisi olan onkoplastik cerrahi ve sentinel lenf nodu (koltuk altı lenf bezi örneklemesi) biyopsisi, cerrahi tedavi yöntemleri arasında gösterilmektedir.meme kanseri, meme kanseri tedavisi, meme kanseri tedavisi yapımı

Onkoplastik cerrahide meme dokusu estetik olarak küçültülerek dikleştirilmekte ve eski görünümünden çok daha iyi bir görünüme kavuşmaktadır ve bilinenin aksine meme kaybı olmaz. Hastalar çoğu zaman aynı işlemin yapılmasını sağlıklı memesinede talep etmektedirler. Subkutan mastektomi ve silikon protez uygulaması da bazı kanserlerde ve kanser öncesi oluşumlarda çok başarılı olmaktadır. Meme kanserinin tedavisi başarıyla yapılması ve diğer organlara yayılması engellenmesi bu cerrahi tedavilerin hepsinde mümkündür. Kanser, düzensiz çoğalan ve görevini yerine getirmeyen hücrelerin neden olduğu bir hastalık olduğu için, diğer organlara metastaz (yayılma) yaparak da sıçrama riski bulunmaktadır. Bu yüzden, uygun cerrahi tedavi ve gerektiğinde kemoterapi ve/veya radyoterapi kanser vakalarında zaman kaybedilmeden yapılmalıdır.

Ülkemizde 100.000 kadından 38’inde meme kanseri görülmektedir. Bu sayı maalesef ki her geçen yıl artmaktadır. Pek çok faktör bunun nedeni olarak gösterilse de, alkol, sigara, kanserojen maddelerle temas, stres, düzensiz beslenme ve spor yapmamak başta gelmektedir. Meme kanserinin 40 – 50 yaş ve üzeri kadınlarda görüldüğü meme kanseri ile en yaygın, yanlış bilinen kanıdır. Genç yaşlarda, hamilelerde,emziren kadınlarda ve hatta erkeklerde meme kanseri gelişebilir. Her ne kadar 50 yaş üstünde daha sık görülse de, meme kanseri her yaş ve cinsiyete de görülebilir. Bu sebeple düzenli muayeneler yaptırılmalı ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenmesi meme kanserine karşı çok önemlidir.

Yıllık muayeneler dışında da evinizde kendi kendinize yapabileceğiniz meme kanseri kontrolleri bulunmaktadır. Meme kanserinde erken tanı imkanını, ayda bir ayna karşısında yapacağınız muayenelerle bulabilirsiniz. Kolunuzu yukarı doğru kaldırarak, diğer elinizde, kol altı ve memenizi dairesel hareketlerde kontrol etmek, ayna karşısına geçtiğinizde, her meme için, yapılmalıdır. Meme de şekil bozukluğu, elinize gelen bir yumru, sertlik, yara, içe çöküş fark ettiğiniz takdirde, vakit kaybetmeden uzman bir doktora gidip, klinik muayene yaptırmalısınız. Meme kanserinin belirtisi olarak kanlı meme başı akıntısı gösterilebilir. Memede ağrı genelde kanser belirtisi değildir. Fibrokistik memelerde kadınların menstural dönemlerinde meme ağrısı belirgindir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*