mide kanseri, mide kanseri tedavisi, mide kanseri tedavi edilmesi

Mide Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide kanseri ameliyatı, Geçmişte mide kanseri ameliyatlarında laparotomi veya açık cerrahi yöntem ile gerçekleştirilmekteydi. Günümüzde ise laparoskopik ve robotik cerrahi uygulanmaktadır. Ameliyatta hastalığın durumuna göre midenin bir kısmı ya da tamamı çıkarılır. Mide kanserinde kemoterapi, Ameliyat sonrasında kanser hücrelerini yok etmek, hastalığın yayılmasını ve büyümesini engellemek ve hastanın yaşam sürecini uzatmak için uygulanan ilaç tedavisi yöntemidir. Mide kanseri evreleri, Birinci evre de kanser midenin submukoza bölümünde olup sadece 6 lenf bezine kadar yayılmıştır. İkinci evre de kanser midenin submukoza bölümünde olup 7-15 lenf bezinde yayılım gösterir ya da tümör kas tabakasına kadar ilerler ve 1-6 lenf bezinde yayılım gösterir. Üçüncü evre de kas tabakasına kadar ilerler ve 7-15 lenf bezinde yayılım gösterir. Dördüncü evre de tümör hücreleri 15′den fazla lenf bezinde yayılım gösterir. Tümör komşu organlara ve bir adet lenf bezine sıçramıştır ya da uzak organlara sıçrama eğilimi gösterir.mide kanseri, mide kanseri tedavisi, mide kanseri tedavi edilmesi

Babam mide kanseri, ailede mide kanseri varsa diğer aile fertleri de risk altında demektir. Risk altında olan kişiler diğerlerine göre daha sık kontrol ettirmelidir. Midesinde en ufak bir sorun olsa da mutlaka doktora görünmelidir. Mide kanseri belirtileri, Kanserin her türünde önemli olan erken tanıdır. Ancak mide kanseri ilk başlangıcında belirti vermez. Yapılan endoskopik inceleme sonrası ortaya çıkar ya da mide tümörü olan kişilerde gıda akışının engellenmesi sonucu, tümörün yayılması ile ortaya çıkar. İleri safhalarda mide de ağrı, iştahsızlık, şişkinlik, kilo kaybı, mide de kanama gibi belirtiler verir. Mide kanseri nedir, mide sindirim sisteminin bir parçasıdır. Midedeki kötü huylu tümörler genellikle mukoza zarında gelişir ve bez epitelinden yola çıkar.

Mide kanseri nedenleri, beslenme en önemli neden olarak gösterilmektedir. Tuzlu besinleri aşırı tüketmek, sebze ve meyve beslenmesinde yetersizlik, çiğ et ile beslenmek, sigara kullanımı, kalıtımsak faktörler, mangalda yapılan yanmış etler, asitli turşuların fazla tüketilmesi, alkol tüketimi, midede oluşan gastrit ve ülserin de kansere neden olduğu söylenmektedir. Mide kanserinden korunmak için beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*