mutfak temizliğinde önemli noktalar, kötü kokuları giderme, mutfaktaki kötü kokuları giderme

Mutfak Temizleme İle Kötü Kokuları Giderme İpuçları

Pratik Çözümler;

  • Mutfak temizleme ipuçlarının en başında kötü kokulardan kurtulmak gelmektedir. Bunun için bulaşık yıkarken sirkeli su kullanmayı denemelisiniz. Başka bir değişle bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra durulama suyuna biraz sirke eklemeniz gerekir.
  • Mutfak temizleme dendiğinde yalnızca mutfak tek düşünülmemesi gerekir. Mutfakta olan ve ya günlük yaşamımızda olan termos gibi malzemelerde düşünülmesi gerekir. Bu yüzden termosun içerisinde olan kötü kokular için termosun içine 2 yada 3 yemek kaşığı kadar pirinç koyunuz. Sonrasında az bir miktar su ilave ettikten sonra termosun ağzını kapatınız ve 1 dakika boyunca termosunuzu çalkalamanız gereklidir.
  • Yoğun soğan ya da sirke kokusundan rahatsız olduysanız, bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra ılık ve tuzlu su ile bir defa daha ovalayınız. Durulama işlemini de sirkeli su ile yapmalısınız.mutfak temizliğinde önemli noktalar, kötü kokuları giderme, mutfaktaki kötü kokuları giderme
  • Daha sonra termosu sirkeli su yardımı ile iyice durulamanız gerekir. Ölçek isterseniz 200 mili litre kadar suya sadece 1 çay kaşığı kadar sirkeyi ölçü olarak alın. Eğer termosu sürekli kullanmıyorsanız içerisine birkaç tane defneyaprağı ve ya tuz koyun ve kapağını kapamasınız. Bu sayede termosu kullanmadığınız zaman içerisinde kötü kokular oluşmaz.
  • Cam şişenizden kötü kokular geliyorsa şişenizin içerisine çok az miktarda kurumuş hardal koyun ve su yardımı ile iyice çalkalayınız. Daha sonra sirkeli su yardımı ile iyice durulamalısınız. Aynı şekilde kapakları da yıkamayı unutmayınız
  • Koku olan plastik kaplarınızı sadece karbonatlı su ile iyice yıkanmalıdır. Sonrasında içini sirkeli su ile doldurup bu şekilde 2 saat kadar bekletiniz.

Mutfak Lavabosu Kokuları Çözüm!

Mutfak lavabosundan gelen kötü kokuları önlemek için sirkeli su ve ya limon ile hem musluğu hem de lavabonuzu temizleyebilirsiniz. Kötü kokuların önüne geçmek için lavabonuzda kesinlikle yemek artıkları bırakmayınız. Lavabonuzu kireçten korumak için lavabonuzu sürekli kuru tutmaya dikkat edin.

Mutfak Gereçleri Temizliği

Süt ve ya yumurta ya da hamur kalıntısı olan bulaşıklarınızı ilk önce soğuk su ile yıkamanız gerekir. Aksi halde temizlemeniz çok zor olur. Kesme tahtanızın üstünü mutlaka sert türden bir sünger yardımı ile temizleyiniz. Ayrıca kesme tahtanızı en az haftada 1 defa sirke ve tuz ile temizleyin ancak bu sayede kesme tahtanızı tüm bakterilerden arındırabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*