Oksitosin hormonu nedir, Oksitosin hormonunun faydaları nelerdir, Oksitosin hormonı neler sağlar

Oksitosin Hormonunun Özellikleri Nelerdir?

Oksitosin hormonu; ilişkileri sağlamlaştırarak, bireylerin haz duymasını sağlar, bağlılığı ve sadakati geliştirir, hoşlanma duygusunu ortaya çıkarır, gerginliği ve stresi ortadan kaldırır, doğumu ile emzirmeyi kolaylaştırır, cinsel uyarılmayı arttırır, koruyucu güdüleri ile sosyal yetenekleri geliştirmektedir.

Oksitosin Seviyesi Nasıl Artırılır?

Sarılmak ve el ele tutulması: Çiftlerin birbirine sarılması, el ele tutuşması oksitosin seviyesini arttıran etkenlerdendir. Çiftler arasındaki her yakın temasta, her dokunmada bu hormonun seviyesi artmaktadır. Bu durum gerek çiftler arasındaki bağın kuvvetlenmesini gerekse de bireylerin rahatlamasını sağlamaktadır.

Hayal kurmak: Yalnızca fiziksel aktiviteler değil, psikolojik unsurlar da oksitosin seviyesinin artmasında etkilidir. Pek çok üniversitede yapılmış olan bir araştırmalar sonucunda ev hanımların eşlerini düşündükleri zaman hızla oksitosin salgıladıklarını ortaya çıkıyor.

Eğlenceli aktiviteler yapmak: Kişilerin sevdikleri, keyif aldıkları aktiviteleri yapmaları oksitosin seviyesini arttıran faktörler arasında yer alıyor. Bu aktivitelerin sevilen kişilerle yapılması kişilerin arasında olan bağı da kuvvetlendirmektedir.Oksitosin hormonu nedir, Oksitosin hormonunun faydaları nelerdir, Oksitosin hormonı neler sağlar

Arkadaşlarla vakit geçirmek: Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirmek de sevgi hormonunu arttırıyor. Bunaldığınız vakitlerde sevdiğiniz bir arkadaşlarınızı arayıp onlarla keyifli vakit geçirmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamaktadır.

Egzersiz yapmak: Yürüyüş yapmak, meditasyon, yoga, nefes egzersizleri, yüzme ile diğer fiziksel aktiviteler, vücuttaki oksitosin seviyesini artırmaya yardımcı olur.

Masaj uygulaması: İnsanlara rahatlık veren eğlencelerden biri olan masaj da vücuttaki oksitosin seviyesinin artmasını sağlayan faktörler arasında yer alıyor. Masaj aynı zamanda vücudun stresten arınmasında da etkili rol oynar.

Evcil hayvan beslemek: Kimileri için evcil hayvanları evlat gibi olur. Hayvan severler için evcil hayvana sarılmak ve onunla oynamak sakinleştirici bir etkisi veriyor. Bu durum oksitosin seviyesini de arttırmaktadır.

Birine iyilik yapmak veya hediye vermek: Sevdiğiniz insanlara iyilik yapmak veya onları mutlu edecek hediyeler vermek sevgi hormonunuzun artmasında etkilidir.

Hoşlanılan deneyimler: Oksitosin hormonunun salgılanmasında kurabiye kokusu, kuş cıvıltısı, müzik dinlemek, yemek yemek, doğayla iç içe bir yürüyüş ya da sizi alıp geçmişe götüren görüntü veya ses gibi faktörler de etkilidir. Bu faktörler kişiyi rahatlatıyor, sakinleşmesini sağlar ve vücuttaki oksitosin seviyesini arttırır.

Sosyal medya kullanmak: Yapılan son araştırmalar sosyal medya aracılığıyla başka kişiler ile iletişim kurmanın da oksitosin hormonunu yükselttiğini ortaya koymuştur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*