ortodonti nedir, ortodonti tedavisi nedir

Ortodonti Nedir?

Her güldüğümüzde karşımızdaki bireye gösterdiğimiz dişlerimizin ne kadar önemli olduğunu anlatmamıza gerek yoktur sanırım. Gerek yemek yerken, gerek konuşurken gerekse insanlarla ilişkilerimizde sürekli göz önünde olan ve oldukça dikkat çeken dişlerimizin sağlığı da bir o kadar önemlidir. Diş hekimlerinin de kendi içerisinde farklı branşları söz konusudur. Bunlardan bir tanesi de ortodonti alanıdır. Peki ama ortodonti nedir?ortodonti nedir, ortodonti tedavisi nedir

Ortodonti; genel itibari ile çenede, dişlerde ve yüzde meydana gelen şekil bozuklukları ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu alanda erken dönmede teşhis ve ardından gereken tedavi her hastalıkta olduğu gibi burada da çok mühimdir. Eğer sizler çocuklarınızda meydana gelmiş olan bir ortodontik problemi erkenden teşhis eder ve tedavisini yaptırırsanız, yalnızca çocuklarınız tedavi olmuş olmayacak aynı zamanda da diş gelişimleri düzgün bir şekilde meydana gelecektir. Ortodonti nedir? Sorumuzu cevapladık. Peki ama bu alanı ortaya çıkaran sebepler nelerdir?

Ortodontik problemleri ortaya çıkaran en önemli sebeplerin başında; parmak emme, yalancı emzik kullanma, genetik yatkınlık, uyurken sürekli olarak aynı tarafa dönük yatma, süt dişlerinin erken kaybedilmesi, beslenme bozuklukları, diş sorunlarına bağlı gelişen diş problemleri ve benzeri sebepler en çok göze batan durumlar arasında yer almaktadır.

Eğer sizde ya da çocuğunuzda yanak ısırma, dişlerde çapraşıklık, oluşmuş çene bozuklukları mevcut ise hiç geciktirmeden bir ortodonti uzmanına görünmenizde fayda vardır. Erken teşhis demek sorunlardan erken kurtulmak demektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*