omurilik felci, omurilik felci ne demek, omurilik felci tedavisi

Parapleji (omurilik felci) nedir? Tedavisi nasıldır?

Omurilik felcinin nedenleri

Omurga tümörleri ayrıca düşme, ateşli silah yaralanması, araba ve motosiklet kazalarından kaynaklanan omurilik yaralanmasına bağlı olarak paraplejiye neden olabilir. Omuriliği çevreleyen kemik yapısının anormal yanal yer değiştirmesi olarak tanımlanan skolyoz, ilerledikçe omurilik felcine yol açabilir. Omurganın kemiklerinin açılmasına neden olan doğuştan bir kusur olan spina bifida da omurilik felci nedenlerinden biridir.omurilik felci, omurilik felci ne demek, omurilik felci tedavisi

Spastik paraplejinin nedenleri

Beyin dokusunun hasar görmesi sonucu gelişen spastik parapleji motor ve zihinsel işlevleri etkiler. Spastik parapleji beyin dokusundaki genetik anormallikler, hamilelik sırasında anne enfeksiyonları, ebeveyn kan uyumsuzluğu, gebelikte alkol ve sigara tüketimi, kafa travması ve ateşli hastalıklara bağlanabilir.

Parapleji semptomları

Omuriliğin hasarlı bölgesinin altında refleks, his ve hareket kaybı gelişebilir. Yaralanmanın yerine ve omurilik yaralanmasının olmamasına bağlı olarak, hastalar mesane ve bağırsak kontrolü kaybı ve cinsel işlev bozukluğu yaşayabilir. Omurilik tamamen hasar görürse, hasar alanından başlayarak tüm alt ekstremite hissedilmez veya hareket ettirilmez. Omuriliğin kısmi yaralanmalarında sfinkter kası olarak bilinen sfinkter kasının kontrolü bozulmaz.

Omurilik felcinin komplikasyonları

Paraplejik hastalar enfeksiyona karşı daha az dirençlidir ve hastalık riski artar. İyileşme süreçleri daha uzundur. Sepsis ve zatürre gibi hastalıklar bu hastaların ölümüne neden olabilir. Bu hastalarda en yaygın ölüm nedenlerinden biri pulmoner embolidir. Omurilik felçli hastalar bacak kaslarını hareket ettirme yeteneğini yitirdikleri için, kalpteki bacak damarlarından kan pıhtılaşması riski yüksektir. Kalpten akciğerlere giden bir arterde oluşan bir kan pıhtısı nefes almayı engeller ve ölüme yol açabilir. Ayrıca paraplejik hastalarda uzun süreli hareketsizlik nedeniyle bası yaraları, bağırsak sorunları, tansiyon sorunları, dolaşım sorunları, kas sertliği ve eklem donması gelişebilir.

Parapleji tedavisi

Parapleji tedavisi için hasarlı bölgeye verilen hasarın derecesi, hastanın genel sağlığı ve yaşı dikkate alınarak özel bir fizyoterapi programı kullanılır. Doğru fizyoterapi ve rehabilitasyon programının yanı sıra hazırlanan uygun ve dengeli beslenme programı, hastanın yaşam kalitesini yükseltir. Hasta yakınlarına evde fizyoterapiye devam edilebileceği bilgisi verilir. Evin içinde hareket etmelerine yardımcı olmak için onlara pille çalışan bir sandalye verebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*