polikistik over nedir, polikistik over hatalığı tedavisi, polisttik over belirtileri

Polikistik Over Hastalığı

Polikistik over hastalığı, adet döngüsünde sürekli değişim meydana gelme, vajinal bölgede aşırı kıllanma ve arzu edildiği halde hamile kalınamama gibi belirtileri bulunan bir hormonal rahatsızlıktır. Bu semptomların biri veya birkaçı aynı anda hastada bulunabilir. Bu rahatsızlığa bayanların yumurtalıklarında çok sayıda bir arada bulunan kistler neden olmaktadır. Kistlerle birliktede yumurtalıklarda 5 kata kadar büyüme gözlenebilir.polikistik over nedir, polikistik over hatalığı tedavisi, polisttik over belirtileri

Hastalığın tam olarak neden dolayı kaynaklandığı henüz tespit edilememiştir. Ama genel olarak hastalığın seyri şu şekildedir: Beyin içerisinde bulunan ve görevi yumurtalıkları uyaran hormonu salgılayan hiportalamus bölümü, hipofiz gibi daha genel olan yumurtalıklarla ilişkisinde sorun meydana gelmiştir. Hiportalamus bölümünün salgıladığı uyarıcı hormonlara hipofiz bezi gereğinden fazla tepki vermekte ve vücut içerisinde luteinizan hormonu çoğalmaktadır. Luteinizan hormonu ise bayanlarda az miktarda bulunan erkeklik hormonunu uyarmakta ve bunun sonucunda vücutta testosteron hormonları yükselmektedir. Genel olarak polikistik over hastalığını bayanlarda hormon dengesinin bozulması şeklinde özetleyebiliriz. Oluşum nedeni tam olarak kesinlik kazanmamış olsa da bazı saptamalar yapılmıştır. Bu yapılan istatistiklere göre hastalığın genellikle genetik eğilim taşıdığı ve aşırı kilolu bayanlarda daha çok meydana geldiği gözlemlenmiştir. Şişman kişilerde yağ dokusu içerisinde bulunan erkeklik hormonu daha fazla olduğu için bu durum hastalığın ilerlemesinde rol oynamaktadır.

Genellikle polikistik over hastalığı bulunan kişiler, çok az adet görür veya hiç görmezler. Hastaların yaklaşık olarak yüzde doksanında erkeklik hormonu olan testosteronun artmasına bağlı olarak vücutta kullanma ve ciltte yağlanma meydana gelir. Bu hastalığa sahip olan kişilerinde yarısında aşırı kilo durumu söz konusudur.

Hastalığın tedavisinde ise ilk adım genellikle eğer hasta aşırı kiloluysa, fazla kilolarının verilmesi üzerine kurulmuştur. Yapılacak programlı ve uzun süreli diyetlerin yanı sıra düzenli egzersiz ve sporla birlikte adet kanamaları uzun vaade de düzene girip, yumurtlama meydana getirebilir. Daha önceden vücudu bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlara yanıt vermeyen kilolu hastalarda, aşırı kiloların verilmesinin ardından ilaçlar işe yarayabilir.

Fazla kiloların verilmesi ve ilaç tedavisinin dışında uygulanan başka bir tedavi yöntemi ise cerrahi operasyon olan laparoskopi yöntemidir. Bu operasyonda her yumurtalığın üzerine yaklaşık on adet delik açılarak içerisinde bulunan ufak kistler patlatılmaktadır. Bu yöntemle birlikte adet döngüsünün normale dönmesi ve yumurtlama işleminin sağlıklı olarak gerçekleşmesi sağlanabilmektedir. Fakat cerrahi operasyon ilaç tedavisi işe yaramayan veya uzun sürede çok az yol kat edilen hastalarda uygulanması gereken son seçenektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*