Protein Barları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yağ alımını azaltarak kas hacmini artırmak isteyen sporcuların ve zayıflama diyeti yapanların tükettiği protein barlar, adından da anlaşılacağı gibi yüksek protein desteği sağlayan besinlerdir. Sağlığı destekleyen ve performansı artıran protein barları, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi de sağlar. Yüksek Lifli Protein Barları Ayrıca kas gücünü arttırmada oldukça başarılıdırlar. Yüksek proteinli protein barları yaklaşık 20-25 gram protein içerir. Bir yetişkinin günlük protein ihtiyacının 45-55 gram olduğunu varsaydığımızda bunun çok iyi bir rakam olduğunu anlayabiliriz.protein bar, protein var nedir, protein barların faydaları

Protein barların faydaları nelerdir?

Lifli yapısı sayesinde midede uzun süre kalmasına yardımcı olur,

Uzun süre tokluk hissi sağladığı için fazla kalori tüketimini azaltır,

Yüksek içeriği nedeniyle en iyi protein kaynaklarından biridir,

Kan şekerini dengelemeye yardımcı olur,

Gün boyunca ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlar.

Yağsız kas kütlesi oluşumunu sağlar,

Metabolizma hızının artmasına yardımcı olur,

Küçük boyutu nedeniyle taşıması kolay olduğu için her zaman yanınızda bulabilirsiniz.

Kas gelişimini destekler, hacim kazanmaya yardımcı olur,

Antrenman sonrası kasların daha hızlı toparlanmasını ve toparlanmasını sağlar,

Bu zaman kaybını önler ve kısa sürede protein almanızı sağlar,

Kalın lif içerdiğinden bağırsaklar ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır.

Protein barları ne zaman tüketmelisiniz?

Belki de şimdi antrenman öncesi bir protein barı tüketmenin tam zamanı. Egzersiz yaparken vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerji ve protein desteğini vücudunuza sağlamak için bir protein bar tüketmenizi öneririz. Egzersiz sırasında kaslar enerji rezervlerini tamamen tüketeceği için desteğe ihtiyaç duyacaktır. Kasların toparlanması ve egzersizden sonra toparlanması için protein desteğine ihtiyacı olduğundan, egzersizden sonra proteinli gıdalar yenmelidir. Ne yazık ki bunun için her zaman fırsat ve zaman olmadığından protein barlar en iyi alternatiflerden biridir. Bir protein barını egzersizden önceki son 30 dakika içinde veya egzersizden sonraki ilk 30 dakika içinde tüketebilirsiniz. Unutmayın, protein barları satın alırken bileşimlerine dikkat etmeniz gerekir. Toplam kalorisini ve içerdiği protein oranını kontrol ederek satın almanız gerekiyor. Kalorisi düşük ve proteini yüksek yiyecekleri seçmelisiniz.

Protein Barlarında neler var?

Protein barlar karbonhidrat, yağ ve protein yapısı ile çeşitli mineral ve vitaminler tarafından desteklenir. Birçoğu şeker içeren protein barları satın alırken, içerdikleri şeker miktarını da göz önünde bulundurmalısınız.

günlük ihtiyaçlar; B6, B12, C ve E vitaminleri protein, karbonhidrat ve yağ içeriği ile birlikte sağlığımız için çok faydalı besinlerdir. Zengin içerikleri nedeniyle sıklıkla tercih edilen protein barlar bunların dışında; Ayrıca bakır, kalsiyum, krom, fosfor, demir ve magnezyum içerirler.

Bazı protein barları, üretilme biçimleri ve içerikleri nedeniyle diğer markalardan daha yüksek kalorilidir. Protein barları satın alırken kalori sayınıza bakmanız faydalı olacaktır. En düşük kalorili, en yüksek proteinli ürünü satın almanızı öneririz.

Protein bar satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da sağlıksız içeriklerdir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu, hidrojene bitkisel yağlar ve yapay aromalar içermeyen protein barlarını seçmek daha sağlıklıdır.

Protein değeri açısından, haşlanmış yumurtanın ortalama 6 gram protein ve 60 kalori içerdiğini düşündüğünüzde, bir protein barı bu ihtiyacı fazlasıyla karşılayacaktır. Protein bar seçimi zamanınızı almadığı ve etkili bir protein kaynağı olduğu için oldukça pratik bir karardır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*