Psikoterapi nasıl olmalı, Psikoterapi uygulamaları nasıl olmalı, Psikoterapi nasıl uygulanır

Psikoterapi nasıl yapılıyor?

Bir dizi bilim ve psikoloji araştırması- değerlendirmesi temelli uygulama ya da tekniği kapsayan psikoterapide en çok merak edilen ve uzmanlara süreç başlangıcında en çok yönlendirilen soruların başından psikoterapi nasıl yapılır olmaktadır. Oysa süreç hakkında bilinçli ve detaylı bilgilendirmeye sahip bireyler için tedavi daha verimli ve keyifli olduğu gibi katılımınızı ve motivasyonunuzu da etkilemektedir.Psikoterapi nasıl olmalı, Psikoterapi uygulamaları nasıl olmalı, Psikoterapi nasıl uygulanır

Farklı psikoterapi uygulamaları

Geçtiğimiz on beş senedir terapi sürecine belli başlı araçlar da dahil edilmekte olan psikoterapide, bilgisayar gibi teknolojik uygulamalar da kullanılmakta ve fiziksel tepkiler ya da beynin yaydığı dalgalar bu şekilde tespit edilebilir, bu yolla kişiye rahatsızlık veren tepkiler de çözümlenebilmektedir. Müzik terapilerinden grup terapilerine kadar birçok farklı uygulamanın olduğu psikoterapi nasıl yapılır sorusunun tam olarak cevabı ancak sizin dahil edildiğiniz detaylı bir değerlendirme sürecinin ardından size özgü şekilde belirlenmekte ve durumun gelişmesine göre de değiştirilebilmektedir. Genellikle sözlü iletişime dayalı olan bu uygulamaların içeriğinde birçok alternatif yöntem de yer alabilmektedir.

Psikoterapide yenilik dönemi

Psikoterapi gibi geliştirilmesi hala güncel ve hızlı şekilde devam eden bir uygulama bütününün de günümüz teknolojisi ve sağlık alanındaki yeniliklere bağlı yeni uygulamalarla tamamlanması da gerçekleşmektedir. Biofeedback, neurobiofeedback, neurofeedback ya da edufeedback adı verilen ve kişinin farkındalık seviyesini arttırarak tedaviye de katılımını olumlu şekilde etkilemek için kullanılan yöntemler, psikoterapide yeni bir çağ getirmekte denilebilir. Bu yöntemlere terapistlere anlık değerlendirme sağladığı gibi kişinin öz değerlendirme yapmasını da kolaylaştırmaktadır. Psikoterapi kavramı bireylerin davranışsal ya da duygusal dünyalarına yönelik problemlerin çözümlerini, genel ruh sağlıklarının geliştirilip korunmasını hedefleyen uygulamalar için kullanılan genel bir addır. Psikoterapi yöntemleri her daim yalnızca bireysel şekilde sorunları ele almaz. Bazı zamanlarda incelenen vakalarda aile içindeki sorunları ya da çiftlerin ilişkiye yönelik problemlerini de alıp ruhsal problemlerin kökenine inmeyi amaçlar. Bahsi geçen psikolojik problemlerin temeli ise yine psikolojik olabildiği gibi sosyolojik veya da somatik şekilde olabilir. Bahsedilen tüm bu uygulamalara ait süreç içerisinde terapistiniz ve siz arasındaki ilişki baz alınıp sizin hayatınız temelli bir çalışma yürütülür. Kişinin hayatındaki yalnızca iç dünyasına ait değil, somut yaşantısındaki sorunlar da bu iletişim sürecine dahil edilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*