Saç Sağlığının Olmazsa Olmazları

Saçlarımız hava şartları, uygulanan işlemler gibi pek çok etki nedeniyle yıpranmakta ve doğru bakım yapılmadığında parlaklığını ve sağlığını kaybetmektedir. Bu nedenle saçları için doğru işlemlerin uygulanması, bakımlarının doğru ve düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Saç bakımı için olmazsa olmaz bazı ipuçlarını ve bakım önerilerini yazımızda bulabilirsiniz.

Uçlarından Aldırın: Saçların düzenli olarak uçlarından kestirilmesi saç sağlığı için en etkili kurallardan biridir. Saç uçlarının kuru ve kırık olmasıyla birlikte saç uzaması yavaşlamaktadır. Saç uzmanları da düzenli olarak yapılan kesimlerle birlikte saç kırıklarının önlenmesinin sağlanabileceğini söylemektedir. Yapılan tavsiye ise 6-8 hafta aralıklarla saçların uçlarından aldırılmasıdır.saç sağlığı, saç bakımı, saç sağlığının olmazsa olmazları

Dinlendirmek İçin Kendi Haline Bırakın

Yapılan işlemlerden yorulan saçlarımız da zaman zaman dinlenmeye ihtiyaç duymaktadır. Dermatologlar en azından hafta sonlarında saçları fönden uzak tutmanın ve havluyla biraz nemini aldıktan sonra kendi kendine kurumaya bırakmanız gerektiği uyarısında bulunmaktadır. Şekillendirici malzeme kullanımından kaçınmaya da dikkat edilmelidir. Saçlarımıza hak ettiği bu dinlenme fırsatını ayırmak konusunda dikkatli davranmak büyük öneme sahip.

Saçlara Uygulanan Isıyı Azaltın

Saçlarınızı düzleştirmek, maşa uygulamak gibi ısıtıcı etkisiyle gerçekleştireceğiniz şekillendirmeler saçlara zarar vermektedir. Eğer saçlarınızı düz kullanmak istiyorsanız en az hasarla yapmak için düzleştiricinin ısısını en düşük ayarda kullanmaya dikkat etmelisiniz. Sürekli ısıya maruz kalan saçlarda uzun sürelerde kimyasal bozulmalar ortaya çıkmakta ve saç telleri elastik yapısını kaybederek kolaylıkla kırılmakta ve saçlar parlaklığını kaybetmektedir. Saçların haftada 1 defadan fazla fön uygulamasına maruz bırakılmamasına gayret edilmelidir.

Yeterli Miktarda Protein Alın

Saç sağlığı konusunda beslenme büyük bir rol oynamaktadır. Yediğimiz besinlerden beslenen saçlarımızın yapıtaşları proteinlerdir. Saçlarımız keratin proteininden oluşmaktadır. Yeterli derecede protein alınmaması halinde ise saçlarımız bu proteinlerden yararlanamamakta ve sağlığını kaybetmektedir. Saçların ihtiyaç duyduğu en önemli besinlerden biri de demirdir. Demir eksikliğinde ise saçlarda dökülmeler meydana gelebilmektedir. Bu nedenle beslenmeye dikkat edilmeli protein ve demir alımına dikkat edilmelidir.

Çok Sıcak Suyla Duş Almayın

Sıcak su saçların yapısını bozarak parlaklığını kaybetmesine neden olmakta ve saç derisine zarar vermektedir. Bu nedenle saçların parlaklığını koruyabilmesi için sıcak ya da soğuk su tercih etmek yerine ılık suyla yıkamak daha doğru bir uygulamadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*