sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşam sırları, sağlıklı yaşam tavsiyeleri

Sağlıklı Yaşam İçin Öneriler

Sağlıklı kilonuzu koruyun

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra aktif bir yaşam tarzı yöneterek ideal kilonuza kavuşabilirsiniz. Bildiğiniz gibi obezite, yaşam kalitesini düşüren ve birçok hastalığın (şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp damar hastalığı, böbrek hastalığı, kanser vb.) Gelişiminde rol oynayan önemli bir sosyal sağlık sorunudur.sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşam sırları, sağlıklı yaşam tavsiyeleri

Bir yemek günlüğü tutun, sağlıklı yiyecekler yiyin

Yemeklerinizde daha fazla tam tahıl, taze sebze, meyve ve bakliyat seçin. Şekerli atıştırmalıklardan kaçınmaya çalışın. Sağlıklı bir diyet oluşturmak için bir “yemek günlüğü” tutmak çok faydalıdır. Çünkü insan beslenmede şüphe duymadığı veya kabul etmediği hataları düzeltemez.

Sabah kahvaltısını atlamamak ve akşamları ara öğün yemeye özen göstermek uygundur.

Atıştırmalık olarak düşük kalorili atıştırmalıklar (örneğin yarım elma, az yağlı yoğurt) seçerek fazla kaloriden kaçının. Günlük tuz alımı 6 gramı (bir çay kaşığı) geçmemelidir. Ek tuz kullanılmamasına rağmen günlük tuz ihtiyacının 4’te 3’ü tüketilen besinler tarafından karşılanmaktadır. Yenen 100 gram yiyecek 1.5 gramdan fazla tuz içeriyorsa, yiyeceğin tuzlu olduğu unutulmamalıdır.

Sıvı alımı çok önemlidir ve belirli sağlık sorunları olmadıkça bir kişinin günde 6-8 bardak su içmesi çok faydalıdır. Şeker eklenmeden günde 150 ml’den fazla taze sıkılmış meyve veya sebze suyu tüketmeyin.

Egzersiz yapmak

Düzenli egzersiz yaparak sağlıklı yaşlanma sürecinde önemli bir adım attınız. Sağlıklı bir vücut için tek bir egzersiz türü değil, dayanıklılık, güç, esneklik ve denge için egzersizler içeren bir programa sahip olmak önemlidir. Buna göre yürüme, yüzme, ip atlama, dans, trambolinde atlama, bisiklete binme, tek ayak üzerinde durma, ağırlık kaldırma, topuklu yürüyüş, yoga, bahçe işleri gibi çeşitli aktiviteler ekleyerek eğlenceli bir egzersiz programı oluşturabilirsiniz. gündelik Yaşam. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), fiziksel ve zihinsel sağlığı korumak için haftada toplam 2,5 saat gerektiğini belirtir.

Sigara ve tütün ürünleri kullanmayın.

Sigara ve tütün kullanımı kötü alışkanlıklardır. Kalp damar hastalıkları, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kanser (örneğin ağız boşluğu kanseri, gırtlak, akciğerler, yemek borusu, mide, böbrekler) gelişiminde sigara ve tütün kullanımının sorumlu faktörler arasında olduğu unutulmamalıdır. ). Bu kötü alışkanlıklar ne kadar çabuk ortadan kalkarsa o kadar iyidir.

Güneşe uzun süre maruz kalmaktan kaçının

10: 00-16: 00 saatleri arasında direk güneş ışığında güneşlenmekten kaçının. Sürekli güneşe maruz kalan yüze ve ellere güneş koruyucu krem ​​sürün. Güneşin zarar görmesini önlemek için en az 15 kez güneş koruyucu krem ​​kullanın (SBF 15). İnsan vücudunda üretilen tek vitamin olan D vitamini üretimini sağlamak için genellikle ellerinizi ve ayaklarınızı günde 15 dakika güneşte tutmak faydalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*