siyah çayın faydaları, siyah çayın yararları, siyah çayın sağlığa etkileri

Siyah çayın faydaları Nelerdir?

Toplum olarak siyah çayın bizdeki yeri oldukça değerlidir. Kahvaltılarda, ara öğünlerde ve yemeklerde her zaman her öğünde çay hep ilk tercihimiz arasında yer alıyor. Sohbetlerin vazgeçilmez içeceği ile geleneksel sıcak içeceğimiz olan çay sizce biz ne gibi faydaları var gelin inceleyelim.

Kalp sağlığına faydalı

Yapılan bir araştırmalarda günlük yaklaşık 3 – 4 fincan siyah çay içen bireylerde çevresel faktörlerle birlikte değerlendirildiği zaman inme riski günde 1 fincan içenlere göre %21 oranında azalmalar oluşturuyor. Harvard’ta gerçekleştirilmiş olan diğer bir araştırmada ise kalp krizi riskini %44 oranında azalttığı gözlemlendi. Özellikle de kötü kolesterolü de düşürmeye yardımcı olur.siyah çayın faydaları, siyah çayın yararları, siyah çayın sağlığa etkileri

Kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır

Siyah çay içeriğindeki polifenolle kateşinlerin birtakım kanser çeşitlerinin oluşumuna karşı koruyucu etki yaratmaktadır. Mesela günde 2- 3 fincan siyah çay içen kadınlarda göğüs ile yumurtalık kanseri oluşumunu azaltıyor. Ek olarak akciğer kanseri gelişimini de azaltmaktadır.

Kemik sağlığı için faydası var

Siyah çay içerisindeki fitokimyasallar kemik yoğunluğuna katkıda bulunmaktadır ve özellikle osteoporoz ve artrit riskini azaltır.

Diyabet riskini önemli oranda azaltıyor

Bilhassa Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan yaşlı kişiler ile yapılmış araştırmalar da derli günde 1- 2 fincan siyah çay tüketildiğinde tip 2 diyabet oluşumunu ise %70 oranında düşürebildiği gözlemlendi.

Ağız Sağlığına yararlı

Siyah çay ağızdaki plak oluşumunu azaltarak çürük oluşumuna olanak tanıyacak bakteri gelişimini kısıtlıyor.

Kilo kontrolü sağlıyor

Özellikle de göbek çevresi yağlanmasını azaltırken, yağ yaktırarak bilhassa da zayıflamaya yardımcı olur.

Antioksidan özelliğine sahip

Siyah çay içerisindeki Polifenol ile DNA hasarını engeller. Çayı açık ve özelliklede limonlu içtiğinizde antioksidan oranı artırmaktadır.

Stresi azaltır sakinleştirir

Siyah çaydaki L- theanine rahatlama ile uzun süreli konsantrasyon sağlar. Günlük 2 ve ya 3 fincan siyah çay tüketimi stres hormonu seviyesini düşürmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

İçeriğinde yer alan alkylamine antijenleri ile siyah çay bağışıklık sistemini güçlendirerek virüslerle savaşmaktadır. Bu sayede kalkan görevi görüyor.

Sindirim sistemini düzenler

Siyah çaydaki tanenler mide ve bağırsak hastalıkları üzerinde iyileştirici etki sağlayarak sindirim sistemini düzenler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*