soğuk algınlığı, soğuk algınlığı belirtisi , soğuk algınlığı nedenleri

Soğuk algınlığının belirtileri nelerdir?

Soğuk algınlığı semptomları genellikle enfeksiyona neden olan virüse maruz kaldıktan bir ila üç gün sonra ortaya çıkar. Bu belirti ve semptomlar kişiden kişiye değişir. Soğuk algınlığı semptomları arasında burun akıntısı veya tıkanıklığı, boğaz ağrısı, düşük dereceli ateş, halsizlik, hafif vücut ağrıları veya hafif baş ağrıları gibi sık görülen rahatsızlıklar, hapşırma, hafif solunum güçlükleri ve öksürük bulunur. Normal şartlarda soğuk algınlığı devam ettiğinde burun akıntısı daha yoğun ve sarı veya yeşil olabilir. Bu bakteriyel bir enfeksiyonun göstergesi değildir. Çoğu durumda, soğuk algınlığı kendi kendine geçse bile, belirli semptomlar bulunursa tıbbi müdahale gerekebilir.soğuk algınlığı, soğuk algınlığı belirtisi , soğuk algınlığı nedenleri

Daha şiddetli bir soğuk algınlığının belirtileri arasında 38.5 santigrat derecenin üzerinde ateş, beş gün veya daha fazla süren ateş, ateşsiz bir dönemden sonra nüksetme, hırıltılı solunum, nefes darlığı, şiddetli boğaz ağrısı, baş ağrısı veya sinüs ağrısı bulunur. Bu belirti ve semptomları yaşayan yetişkinler mutlaka bir doktora başvurmalıdır.

Çoğu durumda, çocuğunuzu soğuk algınlığı için doktora götürmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, yetişkinlerde olduğu gibi, bazı belirtiler daha şiddetli bir soğuk algınlığına işaret edebilir. Sonuç olarak, 12 haftanın altındaki yenidoğanlarda 38 °C veya daha yüksek ateş, her yaştaki çocukta iki günden fazla devam eden ateş veya bu ateş düştükten sonra tekrar yükselir, semptomları şiddetlendirir. Baş ağrısı veya öksürük, hırıltılı solunum, kulak ağrısı, hassasiyet şikayetleri, olağandışı uyku hali ve iştahsızlık gibi şiddetli semptomlar yaşarsanız doktorunuzu görmelisiniz.

Soğuk algınlığı belirtileri

Virüs vücuda girdikten yaklaşık 2-3 saat sonra grip belirtileri ortaya çıkmaya başlayabilir. Tüm belirtileri herkeste görmek imkansızdır. Ancak çoğu zaman aşağıdaki semptomlarda kendini gösterir.

Soğuk algınlığı belirtileri

Öksürük, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, hapşırma, yüzde ve alında dolgunluk, kulaklarda dolgunluk, gözlerde sulanma, orta derecede ateş, kas ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı ve iştahsızlık.

Grip semptomları, enfeksiyonun başlamasından 2 ila 3 gün sonra zirveye ulaşır. Çocuklarda semptomlar daha uzun sürer.

Hafif ateş belirtileri yetişkinlerde yaygın olmasa da bebeklerde ve çocuklarda sık görülür. Soğuk algınlığına neden olan virüsler zaman zaman belirti vermeyebilir.

Soğuk algınlığı nasıl teşhis edilir?

Soğuk algınlığının ortak belirtileri ve semptomları nedeniyle birçok vakanın teşhis edilmesi ve teşhis edilmesi kolaydır. Bununla birlikte, bir doktor bakteriyel bir enfeksiyondan veya başka bir durumdan şüphelenirse, bu belirti ve semptomların diğer nedenlerini ekarte etmek için bir göğüs röntgeni veya başka testler isteyebilir.

Üst solunum yollarına bakıldığında soğuk algınlığı esas olarak burnu etkiler ve burun iltihabı olarak da tanımlanır. Genellikle bir kişi kendi kendini test eder.

Semptomlar, hangi tür virüsün buna neden olduğunu söyleyemez.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*