tesettür başörtüsü bağlama, başörtü nasıl bağlanır, başörtüsü bağlama şekilleri

TESETTÜR BAŞÖRTÜSÜ NASIL BAĞLANIR?

Tesettür giyim tarzına sahip olan Müslüman bayanlar İslam inancının gereği olarak saçlarının tek bir teli dahi gözükmeyecek şekilde kapatılması ve vücudunun da dışarıdan anlaşılmayacak şekilde kapanması gerekmektedir. Bu sebeple de tesettür başörtüsü kullanımı şart hale gelmiş bulunmaktadır. Farklı şekillerde ve kullanımlara sahip olan bu başörtü modelleri ile farklı bağlama tarzları sayesinde aynı başörtüsü ile farklı bağlama şekillerini kullanabilmeniz mümkün olmaktadır.tesettür başörtüsü bağlama, başörtü nasıl bağlanır, başörtüsü bağlama şekilleri

Temel olarak başörtüsü bağlanırken ilk dikkat edilen nokta kullanacağınız başörtüsünün şekli olmaktadır. Eşarp kullanıyorsanız ya da tülbent gibi bir ürün kullanıyorsanız bu ürünleri şallar gibi kullanabilmeniz mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla tesettür başörtüsü bağlama şekillerinin birbirlerinden farklılık gösterdiğini kabul etmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu bağlama şekillerinden hangisini kullanıyor olursanız olun sağlam bir bağlama yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Sokak ortasında tam da yürürken açılıp saçınızı dağıtacak bir şekilde zayıf bir bağlama rahatsız olmanıza neden olacaktır. Her ne kadar kaza olsa da bu tedbirsizlikten kaynaklanan bir durum olara karşımıza çıkmaktadır. Bunun da ötesinde tesettür başörtüsü bağlarken boynunuzu ve ensenizi de açık bırakmayacak şekilde olmasına da özen göstermeniz gerekmektedir. Bu şekilde dilediğiniz gibi başınızı kapatabilmeniz de mümkün olacaktır. Modern çağın gerekliliklerinden biri olarak uyum da önemli bir konu olduğundan dolayı başörtü bağlama şekliniz seçerken giydiğiniz kıyafetlere göre bir bağlama yöntemi tercih etmeniz faydalı olacaktır. Bunun da ötesinde daha hızlı ve kolay bir şekilde bağlayacağınız şekilleri benimsemeniz de önem taşımaktadır. Bir diğer husus da bağlama şeklinizin giydiğiniz kıyafetlerin tarzına da uyması gerekmektedir. Günlük bir kıyafet için saten bir eşarp ya da şal seçerek abartılı bir bağlama şekli benimsemeniz yanlış olacaktır.

Tesettür giyimin en önemli özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkmakta olan tesettür başörtüsü bağlama şekilleri kapanmanıza neden olan inancınızı gösterebilmektedir. Yani bazı kişilerin sadece süs malzemesi olarak da görüp kapandığını ve bu sebeple başörtüsü kullandığını da görmek mümkün olmaktadır. Önemli olan inancınız ise başörtüsü bağlama şekliniz de bunu ne amaçla taktığınızı gösterecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*