hisse senetleri nelerdir, hisse senedi çeşitleri, istanbul hisse senetleri

Tüm Hisse Senetleri

Hisse senetleri, Borsa İstanbulda onaylandıktan sonra borsa piyasasına dahil edilmektedir. Hisse senetlerine ve borsaya dair tüm düzenlemeler  ve güncellemeler Borsa İstanbul tarafından yürütülmektedir. Borsa İstanbulda işlem gören 300 ün üzerinde hisse seneti mevcuttur. Bu hisse senetleri, Borsa İstanbul tarafından belirlenen işlem saatleri içerisinde hisse senetlerinin fiyatları güncellenmekte, grafikler ve istatistik verileri ile yatırımcıların istifadesine sunulmaktadır. Bilgisayarınız veya tabletiniz ile hisse senetlerinin fiyatlarını güncel olarak takip edebilmeniz mümkün. Ancak bilmelisiniz ki borsa dinamik bir alan olduğu için fiyatlarda ki sürekli değişimi en iyi şekilde takip edebilmeniz için mutlaka güncel yayın yapan sitelere ve akıllı telefon uygulamalarına başvurmalısınız. Özellikle akıllı telefonlar sizin için mükemmel fiyat takibi hizmetleri sunar. Bunun yanı sıra diğer borsa yatırımcılarıyla fikir alışverişi yapabilir, sahip olduğunuz hisse senetleriyle ilgili güncel haberlerden ve endekslerde ki iniş çıkışlardan anında haberdar edilebilirsiniz.hisse senetleri nelerdir, hisse senedi çeşitleri, istanbul hisse senetleri

Borsa İstanbul 100 (Bist 100)

Borsa İstanbul da işlem gören 300 den fazla şirket arasında en yüksek fiyata sahip ve kapasitesi en geniş olan 100 şirketin hisse senetlerinden oluşan gruba Bist100 adı adı verilir. Bist100 özellikle ülke ekonomisinde etkili olan ve borsanın gidişatını etkileyen bir kategori olduğu için borsa takipçileri Bist 100 hatta Bist 30 endekslerine bakarak borsa hakkında fikir yürütebilir ve ön görüde bulunabilirler. Bist 100 Endeksleri, zaman zaman değişiklikler gösterebiliyor. Bist 100 de yer alan şirketler işlem hacmi, hisse senetlerini halka arzetmesi durumu, mali büyüklüğü ve daha birçok etmenler değerlendirilerek seçilir. Bist 100 endekslerinin bu kadar önem arzetmesinin sebebi, yatırımcılara vadettiği güvenin üst düzey olması, halka arzettikleri hisse senetlerinin kapasitesi, yüksek fiyata sahip oldukları için getirilerinde ki yüksek değerler sebebiyle yatırımcılar tarafından en çok kabul gören hisse senetlerini barındırıyor olmalarıdır.

Bist 30 Endeksleri

Bist 30 endeksleri, uzun vadeli yatırım yapan ve borsayla yakından ilgilenen yatırımcıların başvurduğu ve fiyatlarda ki yüksek değerlerle bilinen endekslerdir. Borsa istanbulda ki Bist 100 içerisinden seçilerek belirlenir. Bist 30 Endeksleri Borsa İstanbulda yer alan diğer hisse senetlerinin endekslerinden daha yüksektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*