uyku ve kilo bağlantısı, uyumak kilo aldırır mı, uyku kiloyu etkiler mi

Uyku Kiloyu Nasıl Etkiler?

Uyku kilo aldırır mı?

Bahar aylarının başlamasıyla birlikte, kilo verme arayışında “daha az uyku” giderek daha önemli hale geliyor. Kilo alımının en yaygın nedeni “çok fazla yemek yeme ve daha az egzersiz” olsa da araştırmalar, yeterince uyuyamamanın sorunlara neden olduğunu ve kilo alımına yol açtığını gösteriyor. Uykusuzluk, leptin hormonunun seviyesinin düşmesine neden olur, bu da tokluğu gösterir. Bu hormonun düşük seviyeleri, vücudunuzun daha fazla kaloriye ihtiyacı olmasa bile beyninize yemesi için sinyal göndererek daha fazla yemenizi sağlar. Uykusuzluk, iştahı artıran açlık hormonu düzeylerini artırır. Uykusuzluk gibi vücuttaki bazı stresli durumlar, kortizon hormonu seviyelerini artırarak iştahta artışa neden olur. Daha az uyku hormonal dengeyi bozar, sizi sürekli yemek yemeye zorlar ve obeziteye katkıda bulunur.uyku ve kilo bağlantısı, uyumak kilo aldırır mı, uyku kiloyu etkiler mi

Uyku eksikliği tip 2 diyabete neden olabilir

Uyku eksikliği, vücudun insüline daha dirençli hale gelmesine ve şeker metabolizmasının bozulmasına neden olur. Artan insülin direnci, daha fazla insülin salgılanmasına neden olarak tip 2 diyabete, yüksek seviyelerde insülin salgılanması özellikle karın bölgesinde yağlanmaya neden olur. Araştırmalar, günde 5 saatten az uyuyanların şeker hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Kilonuz da uykunuzu etkiler.

Fazla kilolu veya obez olmak, iyi bir gece uykusunu engelleyebilir. Fazla kilolu kişilerin uyku apnesi geliştirme riski daha yüksektir. Uyku apnesi, uyku sırasında her gece yüzlerce kez nefes almayı durdurabilir. Hasta nefes almayı bıraktıktan kısa bir süre sonra, sanki bir havuzdaki tüm su üzerinde yüzüyormuş gibi nefes nefese uyanır. Bu tekrar tekrar uyku süresini ve kalitesini olumsuz etkiler. Fazla kilolu kişilerde daha sık görülen artrit, şeker hastalığı ve kalp hastalığı da kaliteli uyku almayı zorlaştırır. Sağlıklı bir kilo için yeterince uyumanız, yeterince uyumanız ve kilo vermeniz gerekir.

Kaliteli uyku için ne yapmalı?

Her zaman aynı satte yatağa gidin ve uyanın.

Bir gün çok geç uyusanız bile, her zamanki saatte kalkmayı unutmayın.

Yatağını sadece uyumak ve seks için kullanın. Yatakta televizyon seyretmeyin veya kitap okumayın.

Aç karnına uyumaya çalışmayın, yatmadan önce yemeğinizin hafif olduğundan emin olun.

Yatak odanızı sessiz tutun.

Uykunuzu etkileyebileceğinden saat 15: 00’ten sonra kafeinli içecek içmeyin.

Daima uyuduğunuz yerde uyuyun.

Karnınızın üstüne yatmayı bırakın ve sanki sırt üstü ya da rahimde yatıyormuş gibi bir topun içinde kıvrılmış şekilde uyumaya çalışın.

Uyuyacağınız odanın ışıklarını açmayın, odayı karanlık yapın.

Yatağınızın ve yastığınızın ortopedik olduğundan emin olun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*